Aktualności

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Z darami natury świat nie jest ponury”

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Z darami natury świat nie jest ponury”

2022-10-24

 

W roku szkolnym 2022/2023 dzieci z grupy „Biedronki”  realizują    projekt ekologiczny                    „Z darami natury świat nie jest ponury”. Projekt  ma na celu kształtowanie postaw ekologicznych, rozbudzanie kreatywności dzieci i nauczycieli oraz uwrażliwianie na piękno przyrody.  Projekt zawiera zadania kształtujące nawyki i postawy korzystne dla środowiska naturalnego, stwarza sytuacje do bezpośredniego obcowania z przyrodą oraz wykorzystywania zasobów przyrody oraz utylizacji odpadów.

Przeczytaj: Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Z darami natury ś... ...
Projekt edukacyjny pt. „PODRÓŻE KULINARNE”

Projekt edukacyjny pt. „PODRÓŻE KULINARNE”

2022-10-24

 

Grupa „Misie” realizuje  projekt edukacyjny pt. „PODRÓŻEKULINARNE”. Jego głównym celem jest pokazanie dzieciom jak wiele radości można czerpać ze wspólnego gotowania oraz zapoznanie dzieci ze zdrowymi produktami wykorzystywanymi podczas zajęć kulinarnych.

Przeczytaj: Projekt edukacyjny pt. „PODRÓŻE KULINARNE” ...
PRZEDSZKOLAKI Z GRUPY „PSZCZÓŁKI”, „BIEDRONKI” i „MISIE” REALIZUJĄ PROGRAM „NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ”

PRZEDSZKOLAKI Z GRUPY „PSZCZÓŁKI”, „BIEDRONKI” i „MISIE” REALIZUJĄ PROGRAM „NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ”

2022-10-24

 

W roku szkolnym 2022/2023 w Przedszkolu Miejskim nr 2 realizowany będzie program filmowy pt.„Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”. W ramach programu, przedszkolaki, będą miały okazję uczestniczyć  w seansach filmowych w kinie„Lewart”.

Temat prelekcji kinowych:

Program jest zgodny z kierunkami polityki oświatowej w roku szkolnym 2022/2023.

Kino to niezwykłe miejsce, które w parę chwil jest w stanie przenieść nas do świata wyobraźni. Duży ekran i specyficzny klimat sprawiają, że dla przedszkolaka treść filmu staje się wyjątkowo realistyczna, a seans na długo pozostaje w pamięci ale również skłania do przemyśleń i wyciągania wniosków.

„Chodzę do kina” to cykl starannie wyselekcjonowanych filmów z różnych zakątków świata, zarówno długo-, jak i krótkometrażowych, które bawią i uczą. Piękne, mądre, wartościowe obrazy z przekazem w pogodny sposób przybliżają świat. Poruszana w nich tematyka jest bliska dzieciom w wieku przedszkolnym, co pozwala im utożsamić się z bohaterem i aktywnie współprzeżywać jego radości i smutki.

Proponowany zestaw filmów stanowi idealny punkt wyjścia do tworzenia sytuacji wychowawczych, rozwoju kompetencji społecznych oraz rozmów na takie tematy, jak uczucia i emocje (wachlarz uczuć kilkulatka jest bardzo szeroki, naprzemiennie pojawiają się chwile szczęścia, smutku, sympatii, niechęci, strachu, zazdrości, a nawet gniewu; dziecku nie jest łatwo poradzić sobie z tymi uczuciami, a jeszcze trudnej o nich rozmawiać), czym jest przyjaźń i rodzina, tworzenie relacji, pomaganie kolegom, umiejętność współpracy oraz identyfikowania się z cudzymi uczuciami. To pojęcia i wartości, których przedszkolak dopiero się uczy, podobnie jak bohaterowie oglądanych przez niego filmów.

Towarzyszące cyklowi warsztaty plastyczne stanowią świetną okazję do estetycznej interpretacji filmów, a jednocześnie wpływają na rozwój motoryki małej i kreatywności.

 Korzyści dla dziecka:

  • kształtuje czynności intelektualne potrzebne w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji ,
  • buduje system wartości, rozpoznaje, co jest dobre, a co złe,
  • rozwija niezbędne umiejętności społeczne,
  • wypowiada się za pomocą różnych technik artystycznych,
  • jest ciekawe świata, rozbudzone poznawczo i kulturowo,
  • potrafi zachować się w kinie i teatrze,
  • refleksyjnie podchodzi do przekazywanych mu treści, wyciąga wnioski.

 

Przeczytaj: PRZEDSZKOLAKI Z GRUPY „PSZCZÓŁKI”, „BIEDRONKI” i „... ...
Konkursu  plastyczny „Dary Jesieni”

Konkursu plastyczny „Dary Jesieni”

2022-10-20

Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny „Dary Jesieni”, został rozstrzygnięty. Jury nagrodziło i wyróżniło 16 prac. Pani dyrektor Beata Guz  wręczyła laureatom  dyplomy i nagrody. W dniu 20 października na korytarzu w naszym przedszkolu została zorganizowana wystawa nagrodzonych i wyróżnionych  prac. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy.

Przeczytaj: Konkursu plastyczny „Dary Jesieni” ...
Grupa  Misie zrobiła „ zdrowy twarożek”.

Grupa Misie zrobiła „ zdrowy twarożek”.

2022-10-19

Dnia 19 października 2022 r. grupa Misie zrobiła „ zdrowy twarożek”. Wprowadzeniem do tematu były rozmowy dzieci na temat produktów mlecznych i zawartych w nich witaminach. Następnie dzieci przystąpiły do pracy kroiły rzodkiewkę, szczypiorek, wszystkie składniki wymieszały z twarogiem i pasta gotowa. Z radością jadły zrobiony przez siebie „ zdrowy twarożek”.

 

Przeczytaj: Grupa Misie zrobiła „ zdrowy twarożek”. ...
Wycieczka do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wycieczka do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

2022-10-19

W dniu 18 października grupa Biedronki udała się  na wycieczkę do Kozłówki  w celu zwiedzenia Muzeum Zamoyskich. Podczas zwiedzania dzieci miały okazję poznać historię rodu Zamoyskich, zobaczyć zachowane do dzisiejszego dnia zabytkowe okazy w postaci mebli, porcelany, broni, instrumentów muzycznych i portretów oraz poznać ciekawe, zabytkowe pomieszczenia. Następnie dzieci udały się do powozowni, gdzie zobaczyły zabytkowe pojazdy jakimi przemieszczano się w dawnych czasach. Jako, że pogoda dopisała Biedroneczki zwiedziły również ogród podziwiając piękno jesiennej przyrody oraz pobawiły się na placu zabaw.

Przeczytaj: Wycieczka do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce ...
SPOTKANIE Z POLICJANTKĄ W NASZYM PRZEDSZKOLU

SPOTKANIE Z POLICJANTKĄ W NASZYM PRZEDSZKOLU

2022-10-18

18 października 2022r. w naszym przedszkolu w grupie „Pszczółki” odbyło się spotkanie z policjantką z Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie z asp. sztab. Jagodą Stanicką. Dzieci bardzo serdecznie powitały gościa i z zainteresowaniem słuchały tego, co mówi.  Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Pani policjantka przybliżyła dzieciom zasady bezpieczeństwa w domu  i w przedszkolu oraz zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Pszczółki  dowiedziały się  na czym polega praca policjanta i z jakich elementów składa się jego służbowe wyposażenie. Na zakończenie Pani Policjantka obdarowała dzieci prezentami związanymi z bezpieczeństwem, a dzieci wręczyły podziękowanie. Jeszcze raz dziękujemy za wizytę!

Przeczytaj: SPOTKANIE Z POLICJANTKĄ W NASZYM PRZEDSZKOLU ...
Dzieci z grupy Misie w ramach tygodnia „ Idą, idą witaminki” zrobiły sałatkę jarzynową.

Dzieci z grupy Misie w ramach tygodnia „ Idą, idą witaminki” zrobiły sałatkę jarzynową.

2022-10-17

Dzieci z grupy Misie w ramach tygodnia „ Idą, idą witaminki” zrobiły sałatkę jarzynową. Dzieci najpierw klasyfikowały przyniesione owoce i warzywa, a następnie wzięły się ochoczo do pracy. Chętnie kroiły warzywa: marchewkę, ziemniaki, ogórki, cebulkę, potem wszystkie składniki mieszały. Na koniec  konsumowały stworzoną przez siebie sałatkę.

Przeczytaj: Dzieci z grupy Misie w ramach tygodnia „ Idą, idą... ...
Jesienią w parku - zajęcia przyrodnicze w grupie Pszczółki

Jesienią w parku - zajęcia przyrodnicze w grupie Pszczółki

2022-10-17

Jesień na paluszkach

Spaceruje w parku

I rozdaje wszystkim

Swe skarby w podarku

Wręcza nam bukiety

Kolorowych liści….

  Grupa „Pszczółki” wybrała się na spacer do parku. Dzieci podziwiały park w jesiennej szacie, otaczającą przyrodę. Podczas spaceru zapoznały się z nazwami  i wyglądem drzew. Nazbierały  dużo kolorowych liści w celu wzbogacenia kącika przyrody oraz wykonania pięknych  prac plastycznych.  Był też czas na wesołe zabawy wśród kolorowych, pachnących liści.

 

Przeczytaj: Jesienią w parku - zajęcia przyrodnicze w grupie P... ...
Powitanie Jesieni w naszym przedszkolu

Powitanie Jesieni w naszym przedszkolu

2022-10-13

Dnia 13 października 2022 r. w  Przedszkolu Miejskim Nr 2 odbyło się „Powitanie Jesieni”.
O tym, że jesień jest jedną z najpiękniejszych pór roku ze względu na swoje bogactwo barw wiedzą duzi i mali. Nasza Pani Jesień była równie piękna. Przywitaliśmy ją razem przy muzyce A. Vivaldiego „ Cztery pory roku – Jesień ”. Wszystkie przedszkolaki  zgromadziły się na placu przedszkolnym w jesiennych nakryciach głowy., wykonanych wspólnie z rodzicami.  Jakie było zdziwienie, gdy zobaczyliśmy piękną panią w długiej, kolorowej sukni i wianku  z liści na głowie, z koszem pełnym darów z sadu, lasu i ogrodu. Pani Jesień powitała nas wierszem i zaprosiła dzieci do wspólnego tańca „ Idzie jesień ”. Następnie dzieci miały okazję wykazać się wiedzą na temat nowej poru roku poprzez rozwiązywanie zagadek zadawanych przez naszego wyjątkowego gościa. Pląsom i zabawom towarzyszyła muzyka i jesienne piosenki. Wszystkie grupy zaprezentowały  swoje jesienne nakrycia głowy oraz wokalne talenty:

Grupa I „Krasnoludki ” zaśpiewała piosenkę pt. „ Ola i liście ”,

Grupa II „ Motylki ” zaśpiewała piosenkę pt. „ Malowana jesień ”

Grupa III „Pszczółki ” śpiewała i tańczyła piosenkę o listkach pt.„ Kolorowe liście”

Grupa IV „Misie” zaśpiewała piosenkę pt. „ Idzie jesień poprzez świat”                         

 Grupa V „ Biedronki” zaśpiewała balladę pt. „ Już jesień ”

Następnie przenieśliśmy się w świat zadań - oczywiście jesiennych. Każda grupa poradziła sobie wzorowo. Przedszkolaki zbierały kasztany, segregowały dary jesieni, wkładając je do poszczególnych koszy, turlały dynią, liczyły jabłuszka i układały rebus.

 Na koniec uroczystości Pani Jesień poczęstowała dzieci śliwkami zapraszając na pyszny obiad: zupę dyniową i muffinki dyniowe. Pani Dyrektor Beata Guz podziękowała za wspólną zabawę.

Mamy nadzieję, że tak miło powitana jesień nie będzie smutna, nudna i zimna, ale przepiękna, barwna, ciepła i bogata w jesienne skarby!

 

 

 

 

Przeczytaj: Powitanie Jesieni w naszym przedszkolu ...
Przedszkole Miejskie Nr 2 w Lubartowie

Przedszkole Miejskie Nr 2 w Lubartowie
ul. Kościuszki 1
21-100 Lubartów
tel.: 81 855 25 36
email: przedszkole.miejskie2@wp.pl