Aktualności

Święto Niepodległości w Przedszkolu Miejskim nr 2 w Lubartowie

Święto Niepodległości w Przedszkolu Miejskim nr 2 w Lubartowie

2022-11-09

W dniu 9 listopada dzieci z Przedszkola Miejskiego nr  2 w Lubartowie  obchodziły Święto Niepodległości. Z tej okazji zorganizowany został przez wszystkie grupy „Koncert dla Niepodległej”, podczas którego  dzieci oddały hołd swojej Ojczyźnie. Uroczystość rozpoczęła grupa „Biedronki” inscenizacją przedstawiającą historię Polski, po której wszystkie przedszkolaki z dumą odśpiewały hymn narodowy. Podczas uroczystości nie zabrakło wiersza W. Bełzy „Kto Ty jesteś?”, który wyrecytowały dzieci z grupy „Motylki”, a także wierszy „Barwy ojczyste” Cz. Janczarskiego i „Polska” autorstwa M. Skrobacz, przedstawionych przez dzieci z grupy „Pszczółki”. Swoją miłość do Ojczyzny nasze przedszkolaki wyraziły również w piosenkach o charakterze patriotycznym. Najmłodsze dzieci z grupy „Krasnoludki” zaśpiewały piosenkę pt. „Mój dom jest biało-czerwony”, „Pszczółki” przedstawiły co w Polsce najpiękniejsze śpiewając piosenkę pt. „Jesteśmy Polką i Polakiem” zaś  grupa „Misie” w  inscenizacji  muzyczno-ruchowej do piosenki M. Tomaszewskiej pokazała, że Polskę nosi  w sercu i głowie.  Najstarsza grupa „Biedronki” zaprezentowała się w piosenkach pt. „Nasz kraj” i „Co to jest niepodległość?” oraz w uroczystym  tańcu z szarfami w barwach naszej flagi do utworu F. Chopina „Polonez g-mol”.       

    Głównym celem koncertu było kształtowanie postaw patriotycznych  i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji  oraz utrwalenie symboli narodowych. Udział w tej jakże radosnej uroczystości przybliżył dzieciom nie tylko historię Polski, ale także  wzbudził w małych serduszkach miłość do Ojczyzny i pokazał piękno naszego kraju, które małe przedszkolaki dopiero odkrywają.

Przeczytaj: Święto Niepodległości w Przedszkolu Miejskim nr 2... ...
„Idzie żołnierz borem, lasem...”

„Idzie żołnierz borem, lasem...”

2022-11-08

Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 miały okazję posłuchać niezwykłej audycji muzycznej pt. „Idzie żołnierz borem, lasem...” w wykonaniu artystów scen lubelskich. Poznały również  nowy instrument –trąbkę. Piękna patriotyczna lekcja historii za nami. Dostarczyła wielu wzruszeń i radości z tego, że żyjemy w wolnej Ojczyźnie.

Przeczytaj: „Idzie żołnierz borem, lasem...” ...
ŚWIATOWY DZIEŃ POSTACI  Z BAJEK W GRUPIE PSZCZÓŁKI

ŚWIATOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W GRUPIE PSZCZÓŁKI

2022-11-07

 W poniedziałek 7 listopada w naszym przedszkolu obchodzony był ŚWIATOWY DZIEŃ POSTACI  Z BAJEK, Ten wyjątkowy dzień, ”Pszczółki”  rozpoczęły od obejrzenia teatrzyku pt. "W krainie bajek". Dzień ten przypomniał wszystkim, jak ważne są bajki w życiu każdego dziecka. Do przedszkola przybyły dzieci przebrane w piękne bajkowe stroje. Przedszkolaki wspaniale się bawiły, zabawom i tańcom nie było końca. Dzieci rozpoznawały bajki po przeczytanym fragmencie, rozpoznawały również bajkowe postaci i tytuły bajek po rekwizytach. Układały "bajkowe" puzzle, naśladowały również sposób poruszania się bajkowych postaci. Rozwiązywały też zagadki słowno-obrazkowe opowiadały o swoich ulubionych bohaterach. Na koniec odbył się bal postaci z bajek a następnie dzieci wykonały prace plastyczne. Przeniesienie w świat bajek sprawiło przedszkolakom dużo radości, były bardzo aktywne, otwarte, radosne i szczęśliwe.

Przeczytaj: ŚWIATOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W GRUPIE PSZCZÓŁKI ...
Zajęcia matematyczne u Misiów

Zajęcia matematyczne u Misiów

2022-11-07

Dnia 28 października Misie zaprosiły na zajęcia matematyczne mamę Agnieszki Panią Magdalenę Skrzypiec. Dzieci poznały różnego rodzaju kostki, następnie brały udział w gimnastyce licząc i wykonując ćwiczenia zgodnie z wyrzuconymi oczkami na kostkach. Na koniec dostały łamigłówki matematyczne, dodawały i odejmowały oczka tworząc labirynty. Zabawy matematyczne z Panią Magdaleną dostarczyły dzieciom wiele radości.  

Przeczytaj: Zajęcia matematyczne u Misiów ...
Program Przyjaciele Zippiego

Program Przyjaciele Zippiego

2022-11-03

Program Przyjaciele Zippiego

 

            Na co dzień poświęcamy wiele uwagi rozwojowi i zdrowiu fizycznemu naszych dzieci – upewniamy się, że odpowiednio się odżywają, ubierają, prowadzimy je na różnorodne zajęcia ogólnorozwojowe, zachęcamy do uprawiania sportów i dbania o dobrą kondycję.

Jednak czy wystarczająco troszczymy się o ich zdrowie emocjonalne oraz właściwe samopoczucie? Czy zastanawiamy się co czują i co myślą, jak funkcjonują wśród rówieśników oraz czy radzą sobie z trudnościami oraz odrzuceniem?

 

Program „Przyjaciele Zippiego” adresowany jest do dzieci w wielu przedszkolnym z różnymi możliwościami i zdolnościami. Cele programu oparte są na założeniu, że dzieci nieustannie wchodzą w interakcje z innymi ludźmi. Sposoby postępowania i zachowania w różnych sytuacjach (także trudnych i stresujących) wpływają na kształtowanie samooceny oraz tworzenie obrazu samego siebie, a w przyszłości na umiejętność przystosowania się do nowych i zróżnicowanych warunków społeczno – emocjonalnych.

 

W naszym przedszkolu zajęcia oparte na programie „Przyjaciele Zippiego” realizowane są podczas cyklicznych cotygodniowych spotkaniach w grupie Biedronki. Prowadzony w naszej placówce program koncentruje się na uczeniu dzieci sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dostarcza wielu okazji do ćwiczenia umiejętności wypowiadania się, uczy słuchania innych, nawiązywania przyjaźni, rozwiązywania problemów i konfliktów.

Podczas prowadzonych zajęć nie mówimy dzieciom, co mają robić, nie prezentujemy gotowych rozwiązań sytuacji. Zachęcamy je jednak do zastanawiania się nad konkretną sytuacją i proponowania własnych pomysłów rozwiązań.

 

Podczas pierwszych zajęć dzieci wykonały własne patyczaki, które zamieszkały na przygotowanej gałązce w sali. Na cotygodniowych spotkaniach będziemy poznawać patyczaka Zippiego oraz jego przyjaciół, a także wspólnie uczestniczyć w różnorodnych przygodach.

Przeczytaj: Program Przyjaciele Zippiego ...
Pszczółki samodzielnie zrobiły sok owocowy

Pszczółki samodzielnie zrobiły sok owocowy

2022-10-30

O tym, że owoce i warzywa są zdrowe wiedzą przedszkolaki. W grupie Pszczółki dzieci miały okazję się przekonać, jak smakuje samodzielnie zrobiony sok. Jednak zanim przeszliśmy do części praktycznej- wszyscy zadbali o higienę i odpowiedni strój. Przypomnieliśmy także, że podczas korzystania z urządzeń elektrycznych niezbędna jest obecność osoby dorosłej. Każdy pomagał w napełnianiu zbiorniczka w sokowirówce i wyciskarce, a potem wszyscy mieli okazję spróbować soku, który został zrobiony  w przedszkolu. Był inny w smaku niż sklepowy i na pewno o wiele zdrowszy.

 

Przeczytaj: Pszczółki samodzielnie zrobiły sok owocowy ...
Dzień Ziemniaka w grupie Biedronki

Dzień Ziemniaka w grupie Biedronki

2022-10-30

W dniu 27 października grupa Biedronki obchodziła Dzień Ziemniaka. Dzieci dowiedziały się, że ziemniaki to inaczej pyry, grule, bulwy czy rzepy w zależności od regionu, poznały historię ziemniaka i rodzaje ziemniaków, a następnie odgadywały hasło wg kodu. Po części teoretycznej przyszedł czas na aktywności. Biedroneczki uczestniczyły w zawodach drużynowych z elementem rywalizacji przy czym oczywiście było mnóstwo dobrych emocji i świetnej zabawy. Dzieci m.in. przenosiły ziemniaka na łyżce, grały w gorącego ziemniaka, wysadzały ziemniaki, szukały ziemniaków w sali oraz wyszukiwały ziemniaka wśród innych warzyw za pomocą dotyku.

Przeczytaj: Dzień Ziemniaka w grupie Biedronki ...
Misie odwiedziły Starostwo Powiatowe w Lubartowie.

Misie odwiedziły Starostwo Powiatowe w Lubartowie.

2022-10-25

Dnia 20 października 2022 r. Misie odwiedziły Starostwo Powiatowe w Lubartowie. Przedszkolaki zwiedziły Salę Rycerską i wydziały starostwa. Pracownicy urzędu opowiadali o swojej pracy, a także o historii pałacu. Wicestarostowie Jacek Pożarowszczyk i Lucjan Mileszczyk odpowiadali na „ trudne” pytania dzieci. Po zwiedzaniu starostwa na dzieci czekała miła niespodzianka: słodki poczęstunek i balony. Wizyta w starostwie upłynęła w przyjaznej atmosferze. Dziękujemy Pani Ani i Panu Krzysztofowi za tak miłe przyjęcie i przewidziane atrakcje dla dzieci.

Przeczytaj: Misie odwiedziły Starostwo Powiatowe w Lubartowie. ...
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT PT. ,, Z KICIĄ KOCIĄ MALUCHY ZMIENIAJĄ SIĘ W ZUCHY"

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT PT. ,, Z KICIĄ KOCIĄ MALUCHY ZMIENIAJĄ SIĘ W ZUCHY"

2022-10-24

Grupa „Motylki” realizuje projekt pt. „Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy”

CELE PROJEKTU
Celem projektu jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych
przedszkolaków, łagodna adaptacja do warunków przedszkolnych
poprzez utożsamianie się z bohaterami książkowymi oraz rozwijanie
potencjału poznawczego dzieci.
 CELE SZCZEGÓŁOWE:
- zachęcanie dzieci do samodzielnego sięgania po literaturę,
- rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych,
- wdrażanie do prezentowania przez dzieci właściwych społecznie postaw
oraz zachowań,
- rozbudzanie ciekawości poznawczej dzieci,
- rozwijanie zainteresowań oraz uzdolnień dzieci,
- zachęcanie do aktywności poprzez wykonywanie różnorodnych zadań,
- doskonalenie samodzielności przedszkolaków,
- kształtowanie dojrzałości emocjonalnej i społecznej,
- rozwijanie kreatywności dzieci oraz nauczycieli,
- stwarzanie warunków do umiejętnego rozwiązywania problemów,
- wspieranie nauczycieli w realizacji zadań dydaktycznych,
wychowawczych oraz opiekuńczych
- stwarzanie możliwości ogólnego rozwoju dla dzieci i nauczycieli.

Przeczytaj: OGÓLNOPOLSKI PROJEKT PT. ,, Z KICIĄ KOCIĄ MALUCHY... ...
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Z kulturą mi do twarzy”

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Z kulturą mi do twarzy”

2022-10-24

Grupa „Pszczółki” realizuje Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Z kulturą mi do twarzy". Projekt jest zgodny z Podstawę Programową oraz kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2022/ 2023.

Realizacja zadań w ramach projekty odbywać się będzie w czterech modułach:

  • MODUŁ I – W KRAINIE MUZ
  • MODUŁ II – TU JEST MOJE MIEJSCE
  • MODUŁ III – KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ
  • MODUŁ IV – KULTURY ŚWIATA

Cele projektu wynikające z Podstawy Programowej.

   Tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania, ruchu, środowiska, ubioru, muzyki, tańca, śpiewu, teatru, plastyki.

   Współdziałanie z rodzicami, różnymi środowiskami, organizacjami i instytucjami, uznanymi przez rodziców za źródło istotnych wartości, na rzecz tworzenia warunków umożliwiających rozwój tożsamości dziecka.

    Kreowanie, wspólne z wymienionymi podmiotami, sytuacji prowadzących do poznania przez dziecko wartości i norm społecznych, których źródłem jest rodzina, grupa w przedszkolu, inne dorosłe osoby, w tym osoby starsze, oraz rozwijania zachowań wynikających z wartości możliwych do zrozumienia na tym etapie rozwoju.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

- promowanie kultury wysokiej, wrażliwości na piękno

- rozwijanie poczucia estetyki poprzez kontakt ze sztuką

- współpraca z placówkami kulturalnymi i środowiskiem lokalnym

- wychowanie w duchu wartości, takich jak: dobro, piękno, altruizm, patriotyzm

- kształtowanie empatii i szacunku wobec osób starszych i niepełnosprawnych

- kształtowanie poczucia przynależności do kraju, regionu, zapoznanie z ich tradycjami i historią w sposób dostępny dziecku

- zapoznanie z normami i zasadami życia społecznego oraz ich przestrzeganie

- współpraca z rodzicami, włączanie ich do aktywnych działań na rzecz placówki.

 

Przeczytaj: Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Z kulturą mi do... ...
Przedszkole Miejskie Nr 2 w Lubartowie

Przedszkole Miejskie Nr 2 w Lubartowie
ul. Kościuszki 1
21-100 Lubartów
tel.: 81 855 25 36
email: przedszkole.miejskie2@wp.pl