Aktualności

GRUPA I "BIEDRONKI"

GRUPA I "BIEDRONKI"

2020-05-03

 

Drodzy Rodzice! Za nami weekend majowy i ważne dla nas Polaków święta narodowe :Święto Flagi i święto Konstytucji 3-go Maja, dlatego w tym tygodniu będziemy rozmawiać o Polsce, zatem temat tygodnia to : „ Moja ojczyzna”.

Zamierzenia dydaktyczne na ten tydzień:

2. Moja ojczyzna

 • zapoznanie z symbolami narodowymi: flagą i godłem
 • kształtowanie polskiej tożsamości, utrwalanie nazwy stolicy Polski
 • wzbogacanie wiedzy przyrodniczej-przyroda w mieście
 • zapoznanie z opowieścią o warszawskiej syrence, poznanie herbu Warszawy
 • utrwalanie swojego imienia, nazwiska i adresu zamieszkania

1. Rozwiązanie zagadki B. Szelągowskiej Flaga.

Wisi wysoko.

Biało-czerwona.

Często z wiatrem musi się zmagać.

To symbol Polski, to nasza… (flaga).

2. Słuchanie opowiadania E. Stadmüller Biało-czerwone.

 

Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej grupa średniaków przygotowała inscenizację legendy ,,O Le­chu, Czechu i Rusie”. Kuba grał Czecha, Bartek – Rusa, a Olek – Lecha.

Prawdę mówiąc, była to jego pierwsza tak poważna rola, więc bardzo się przejmował i wciąż powtarzał: – Chodźmy ku północy, serce mi mówi, że tam znajdziemy nasz nowy dom. Jego wierny lud – czyli Oskar z Karolem i Kubą oraz Basia, Malwinka, Wiktoria i Ania – ufnie podążał za nim. Nagle wszyscy zatrzymali się, bo oto ich oczom ukazał się wspaniały widok. Wyświetlał się on na ścianie, a przedstawiał leśną pola­nę o zachodzie słońca. Na środku tej polany rósł potężny dąb, a w jego konarach widać było gniazdo orła. Piękny biały ptak siedział w nim z rozłożonymi skrzydłami, zupełnie jakby chciał ochronić swe pisklęta przed niebezpieczeństwem.

– Oto nasz znak! – wołał Olek. – I nasze barwy!

W tym momencie na ścianie pojawił się kolejny obraz przedstawiający polską biało-czerwoną flagę i go­dło narodowe – białego orła w złotej koronie na czerwonym tle.

Przedstawienie obejrzały wszystkie dzieci z przedszkola. Ada też.

Po obiedzie grupa Olka robiła chorągiewki. Zadanie polegało na przyklejeniu biało-czerwonej karteczki do cienkiego patyczka. Z początku szło to opornie, ale już przy trzeciej chorągiewce wszyscy nabierali wprawy.

– Kto chce, może sobie zabrać do domu kilka chorągiewek i patyczków – zachęcała pani. – Będzie można 2 maja udekorować nimi okno albo balkon… Niech wszyscy widzą, że cieszymy się z tego, że jesteśmy Polakami.

Olkowi nie trzeba było dwa razy tego powtarzać. Nie namyślając się zbyt długo, wpakował cały plik cho­rągiewek i garść patyczków do swojej tekturowej teczki i zabrał do domu.

Do wieczora bawił się świetnie z Adą, grał z tatą w piłkę, pomagał mamie robić kisiel. Dopiero następnego dnia przypomniał sobie o chorągiewkach.

– Jutro święto flagi! – zawołał przerażony. – A ja zapomniałem o moich chorągiewkach. Pani powiedziała, że trzeba udekorować nimi dom. Sam przecież wybrałem te kolory…

Ada poważnie kiwnęła główką.

– Był księciem Lechem – poświadczyła zgodnie z prawdą.

– I co teraz? – zapytał tato.

– Będę je sklejał – oświadczył mężnie książę Lech.

Niestety, szybko okazało się, że kleją mu się palce. Mama z tatą popatrzyli na niego i… zabrali się do robo­ty. Tym razem chorągiewki powstawały w ekspresowym tempie. Zanim zapadł zmrok, okna i balkon były udekorowane, a szczęśliwy książę Lech chrapał w najlepsze. Może śnił mu się kołujący wysoko na niebie orzeł z biało-czerwoną chorągiewką w dziobie? Kto to wie?

 1. Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania.

Rodzic zadaje pytania:

 1. -Jak Olek świętował Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej?
 2. -Jakie kolory ma flaga Polski?
 3. -Jaki ptak jest symbolem narodowym Polski?
 4. -Co sklejał Olek w domu z rodzicami?
 5. -Co udekorowali rodzice chorągiewkami?
 6. -Po co ludzie dekorują flagami swoje domy?
 7. - Jak się nazywa kraj, w którym mieszkamy?

3. Oglądanie filmu edukacyjnego Polak mały (ze strony Instytutu Pamięci Narodowej)

 https://ipn.znadplanszy.pl/2015/04/08/polak-maly-za-darmo/

Porozmawiajmy z dziećmi o symbolach narodowych Polski: flaga, godło i hymn, nie zapomnijmy o znaczeniu barw na fladze Polski ( biel –czystość, serce czyste, czerwień – miłość )

4. Odsyłam Państwa na stronę internetową „Świat Przedszkolanki”

http://swiatprzedszkolanki.pl/?p=318

Tutaj na dole strony można pobrać piękny album o Polsce dostosowany do możliwości dzieci przedszkolnych, zachęcam do pobrania i wspólnego obejrzenia z dzieckiem.

5. Praca plastyczna „Polska”

Ze strony internetowej drukujemy kontur Polski. Przedzielamy go na pół poziomo. Górną część malujemy na biało, dolną na czerwono, możemy użyć kredek, farb, kulek z bibuły lub wykonać pracę wydzieranką.

Jeśli nie mamy drukarki wystarczy białą kartkę A4 przedzielić na pół i wykonać Flagę, postępując tak samo jak we wcześniejszym poleceniu.

6. Zabawa relaksacyjna Odpoczynek na łonie natury.

Nagranie muzyki relaksacyjnej (odgłosy lasu i śpiew ptaków), odtwarzacz CD.

Rodzic prosi, aby dziecko położyło się na plecach i posłuchało jego opowieści z zamkniętymi oczami (w tle słychać ciche dźwięki muzyki).

Postanowiliśmy wspólnie wybrać się do lasu. Spakowaliśmy nasze plecaki i dziarsko wyruszyliśmy przed siebie. Wsiedliśmy do pociągu, który zatrzymał się w małej miejscowości. Ponieważ dzień był słoneczny, zrobiliśmy sobie spacer. Po dotarciu na miejsce naszym oczom ukazała się piękna i cicha polana. Nie było tam nikogo. Słychać było tylko śpiew ptaków i szum drzew. Rozłożyliśmy koce i położyliśmy się na nich, obserwując, jak na niebie wolno przesuwają się chmury. Zasnęliśmy. Po jakimś czasie obudziło nas kapa­nie kropel deszczu. Szybko zebraliśmy nasze rzeczy i pobiegliśmy do pociągu, który zawiózł nas do naszej miejscowości. To była cudowna wyprawa!

Dzieci otwierają oczy i opowiadają o swoich wrażeniach (co słyszały, czy to było przyjemne). Mogą naśladować poszczególne etapy opowieści (np. pakowanie plecaka, spacer, leżenie na kocach, bieg).

7. Legenda o Syrence warszawskiej

Dawno temu, nad Wisłą żył młody rybak o imieniu Wars. Pewnego dnia gdy szedł nad rzekę by zarzucić sieci usłyszał piosenkę:
Siedem Fal mnie strzeże i siedem błyskawic.
Kto się ich nie lęka, niech się tutaj zjawi.

Piosenkę śpiewała dziewczyna, która głos miała tak piękny i dźwięczny, że Wars nie zawahał się ani chwili. Zawołał - Niczego się nie boję! – Wskoczył do swej łodzi i popłynął.
Jednak ledwie odbił od brzegu rozpętała się straszliwa burza.
- Roztrzaskamy ci wiosła! – syczały błyskawice.
- Porwę twoje sieci na strzępy ! – ryczał wicher.
- Zatopimy łódź! – groziły fale.
Ale Wars płynął tak szybko, że ani wicher, ani fale, ani błyskawice nie mogły go dogonić. Kiedy był już na samym środku rzeki, wśród wzburzonych fal ujrzał dziwną postać: półrybę – półdziewczynę. Była to syrena. Zdziwił się Wars. Podpłynął bliżej. Wyciągnął rękę. Syrena podała mu tarczę i miecz i powiedziała: - Mam na imię Sawa. Teraz ty broń mnie, rzeki i miasta. A potem było jak w bajce żyli długo i szczęśliwie dzielny Wars i piękna Sawa a zgoda syreny na małżeństwo z człowiekiem sprawiła, że rybi ogon zamienił się w nogi.
Rosło miasto nad Wisłą –

dzielna, piękna Warszawa.

Fale płyną jak dawniej...

Wiatr powtarza piosenkę.

Jaki herb ma Warszawa?

Syrenkę!

„Co zapamiętałeś?” – odpowiedzi dzieci na pytania dotyczące opowiadania.

- Kogo Wars ujrzał wśród wzburzonych fal?
-Jak miała na imię syrena, którą ujrzał Wars?
-Jakie przedmioty dostał Wars od Sawy?
-Jak nazywa się miasto, które znajduje się w miejscu, gdzie spotkali się Wars i Sawa?

8. Gra grupowa Kręgle.

Kręgle lub plastikowe butelki z kolorowymi zakrętkami, piłka gumowa, kreda/kartka, flamaster.

Rozstawiamy kręgle i wyznaczamy linię, z której dzieci będą turlać piłkę. Uzgadniamy liczbę punktów za zbicie kręgli w różnych kolorach lub butelek z różnymi zakrętkami, np.: białym 3 p., czerwonym 2 p., w innych kolorach po 1 p. N. na tablicy/kartce zapisuje wyniki każdej rozgrywki. Najpierw piłkę turla dziecko, potem rodzic. Zwycięża ta osoba, której suma punktów zdobytych w całej grze będzie większa.

 

9. Zabawa matematyczna Ile kropek ma biedronka?

Rodzic rysuje na kartce czerwonym mazakiem kształt biedronki, a czarnym kropki na jednej połowie. Prosi dziecko, by dorysowało tyle samo kropek po drugiej stronie. Wszyscy razem liczą kropki.

 

10. Praca plastyczna Symetryczne wzory.

Potrzebne będą: farby, pędzel, kontur biedronki (złożone na pół), pastele olejne.

Dzieci na jednej połowie malują grubą warstwą farby kropki biedronki (3-latki) .Składają prace na pół, wzdłuż zagięcia, i mocno dociskają dłonią odbijają namalo­wane wzory. Po wyschnięciu kolorują czerwoną farbą pastelową skrzydła biedronki, .a główkę na czarno.

11. Czytanie wiersza W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”

— Kto ty jesteś?

— Polak mały.

— Jaki znak twój?

— Orzeł biały.

— Gdzie ty mieszkasz?

— Między swymi.

— W jakim kraju?

— W polskiej ziemi.

— Czym ta ziemia?

— Mą Ojczyzną.

— Czym zdobyta?

— Krwią i blizną.

— Czy ją kochasz?

— Kocham szczerze.

— A w co wierzysz?

— W Polskę wierzę.

— Coś ty dla niej?

— Wdzięczne dziecię.

— Coś jej winien?

— Oddać życie.

 

12. Słuchanie piosenki na YT : Jestem Polakiem, Niezwykłe lekcje rytmiki

https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM

13. Zabawa „Kolory”

Rodzic mówi: „Widzę moim okiem szpiega coś koloru… np. czerwonego” mamy wówczas na myśli jakiś czerwony przedmiot, który znajduje się w naszym otoczeniu. Dziecko rozgląda się i wymienia przedmioty w kolorze czerwonym, które widzi w pomieszczeniu aż trafi na ten, który rodzic miał na myśli. Kolory oczywiście zmieniamy, następnie zamieniamy się rolami.

 

14. Wiersz na zapamiętanie nazwy stolicy Polski:

Warszawa swym pięknem

Polaków zachwyca.

Warszawa, Warszawa

to Polski stolica.

Mam nadzieję, że dzięki przekazanym materiałom zdobyliście trochę wiedzy o naszym pięknym kraju jakim jest Polska.

Pozdrawiam i ściskam gorąco Paulina Sieńczak

 

 

 

Przeczytaj: GRUPA I "BIEDRONKI" ...
GRUPA V ,,MISIE’’

GRUPA V ,,MISIE’’

2020-05-02

TREŚCI DO REALIZACJI W DNIACH 04.05-08.05 GRUPA V ,,MISIE’’

                                                                                 

TEMAT TYGODNIA  „ MOJA OJCZYZNA ”

Główne cele pracy to:

- rozwijanie mowy i myślenia,

-rozwijanie słownictwa związanego z omawianym tematem,

-rozwijanie umiejętności analizy i syntezy słuchowej,

- poznawanie historii powstania Warszawy,

- porównywanie ilości płynów w dwóch różnych butelkach za pomocą wspólnej miary,

- poznawanie miary płynów,

- zapoznanie z wyglądem mapy Polski,

- zapoznanie z nazwami państw należących do UE,

- zachęcanie do przygotowywania prostych posiłków,

- określanie, jakie produkty potrzebne są do wykonania pizzy,

- zapoznanie z Hansem Christianem Andersenem – duńskim pisarzem,

-rozpoznawanie i nazywanie poznanych liter,

- rozwijanie umiejętności klasyfikowania,

- rozwijanie umiejętności liczenia,

- rozwijanie koordynacji ruchowo-wzrokowej,

- rozwijanie umiejętności wokalnych,

- rozwijanie sprawności manualnej,

- rozwijanie aktywności twórczej,

- rozwijanie sprawności fizycznej,

 

Umiejętności dziecka:

 • wypowiada się zdaniami rozwiniętymi,
 • wie, jak powstała Warszawa,
 • wie, że porównując ilość płynów w naczyniach, nie należy sugerować się jego wyglądem,
 • wie, że płyny występują w butelkach: 0,5l, 1l, 1,5l,
 • rysuje po śladach ,
 • liczy w dostępnym mu zakresie,
 • wykonuje małą mapę Polski,
 •  wskazuje na mapie Polski: Warszawę, Bałtyk, Tatry…
 • wykonuje pracę plastyczną,
 • działa twórczo,
 • wymienia nazwy wybranych państw należących do UE,
 • wykonuje proste posiłki,
 •  wie, co jest potrzebne do wykonania pizzy,
 • wie, że Hans Christian Andersen pisał baśnie dla dzieci,
 • aktywnie ćwiczy w zabawach ruchowych,
 • śpiewa piosenkę.

 

Propozycje zabaw i aktywności związanych z tematem:

PONIEDZIAŁEK

 1. Zaczynamy od zestawu ćwiczeń porannych.

• Zabawa orientacyjno-porządkowa Hop – bęc.

            Dziecko maszeruje w różnych kierunkach.  Na hasło: Hop wyskakują w górę,

            a na hasło: Bęc – przykuca . Po wykonaniu tych czynności ponownie przechodzi

            do marszu.     

 

• Ćwiczenia dużych grup mięśniowych Sięgnij jak najwyżej.

Dziecko wspina się na palce, wyciąga ręce naprzemiennie w górę, aby sięgnąć jak najwyżej; następnie wykonuje siad klęczny, przyciskają głowę do kolan – stara się zwinąć w jak najmniejszą kulkę.

      • Ćwiczenie równowagi Kto potrafi?

Dziecko dotyka prawym łokciem lewego kolana i odwrotnie; wytrzymuje chwilę w tej pozycji.

 

            • Zabawa ruchowaWaga.

            Dziecko wyciąga ramiona w bok i wykonuje skłony tułowia na boki – w prawo i w  

            lewo, pokazując jak szalki wagi przechylają się w jedną i w drugą stronę.

 1. Słuchanie opowiadania Agaty Widzowskiej Zakochany w syrenie.

Oglądanie wspólnie z rodzicem mapy Polski (fizyczna mapa Polski).

Wyjaśnienie co oznaczają poszczególne kolory. Dziecko odszukuje na mapie: Wisłę, Bałtyk    i  Warszawę oraz wskazuje miejscowość swojego zamieszkania.

Książka (s. 72–73)

„Zakochany w syrenie”

Ada wróciła z tatą z przedszkola i od razu zaczęła opowiadać o wydarzeniach dnia.

− Dzisiaj rysowaliśmy Syrenkę – powiedziała.

− Taki stary samochód? – zdziwił się Olek, który wiedział wszystko o dawnych modelach

samochodów takich jak trabant, syrenka i warszawa.

− Sarenkę? – zapytała mama, która w tym czasie miksowała truskawki i nie dosłyszała głosu

córeczki.

− Ojejku, nikt mnie nie rozumie – westchnęła Ada i rozwinęła swój rysunek.

− Syrenka warszawska! Kobieta z ogonem ryby i z tarczą − zawołał Olek. − Znam ten pomnik, bo byliśmy tam z klasą.

− Jeśli chcesz, to opowiem ci legendę o tym pomniku i o powstaniu Warszawy – zaproponowała Ada.

− Chcę.

- Ada wyjęła jedną ze swoich małych lalek i owinęła jej nogi wstążką, tak, żeby przypominała

ogon ryby. Zaczęła opowiadać:

− W pewnej wiosce żyła sobie piękna syrena, która nie była zwykłą dziewczyną, bo zamiast

nóg miała płetwę. Mieszkała w rzece Wiśle. Czasami wychodziła na brzeg, żeby rozczesać włosy…

− Ada udawała, że rozczesuje lalce blond czuprynę. – Syrenka pięknie śpiewała i czarowała

swoim głosem rybaków.

Ada odszukała drugą lalkę, której kiedyś obcięła włosy, podała ją Olkowi i powiedziała:

− To będzie rybak. Ma na imię Wars.

− Ja mam go udawać?

− Tak.

− I co mam robić? – zapytał Olek.

− Masz być zakochany – wyjaśniła Ada.

− Ja?

– Tak! Wars zakochał się w syrenie i uratował ją przed innymi rybakami. Oni zarzucili na

nią sieci, bo chcieli ją zanieść królowi, żeby dostać dużo pieniędzy. Zatkali sobie uszy, żeby nie słyszeć jej śpiewu.

− A co by się stało, gdyby usłyszeli?

− Ten, kto ją usłyszał, wchodził do rzeki i już nigdy nie wracał. Zwykli ludzie nie mogą żyć

pod wodą.

− Wiem. Ludzie mają płuca, a ryby skrzela. Dzięki temu ryby mieszkają pod wodą. I ta twoja

syrena też.

Ada przyniosła z kuchni pustą siatkę po cebuli, która przypominała sieć i wrzuciła do niej

swoją lalkę.

− Uratuj mnie, piękny rybaku, a zaśpiewam ci najpiękniejszą pieśń na świecie! – powiedziała.

− Nie śpiewaj mi, bo wpadnę do Wisły i nie wrócę! Zatkałem sobie uszy – powiedział Olek.

− Ojej! Już dawno wyjąłeś sobie zatyczki z uszu i dlatego jesteś zakochany. Taka jest legenda, a my się tylko bawimy. Ratuj syrenę!

− Zakradnę się nocą, kiedy inni rybacy będą spali i rozetnę sieci. Będziesz mogła wrócić do Wisły.

− Pospiesz się, bo nie mogę żyć długo bez wody! – pisnęła Ada.

Olek wyplątał syrenę z cebulowej sieci i powiedział:

− Jesteś wolna. Możesz wracać do domu.

− Dziękuję ci, dzielny rybaku? Jak masz na imię?

− Olek.

− Przecież się bawimy! – przypomniała Ada.

− No dobrze… mam na imię Wars. A ty, jak masz na imię, piękna panno?

− Jestem Sawa. Widziałam cię wiele razy na brzegu rzeki.

− Przychodziłem tu łowić ryby, ale zawsze czekałem na ciebie. Jesteś taka piękna.

− Och! Rybacy tu biegną! Zobaczyli, że mnie uwolniłeś! Nie wyjdę już na brzeg Wisły, chyba,

że waszej wiosce będzie groziło wielkie niebezpieczeństwo. Wtedy was obronię! Żegnajcie!

− Żegnaj! – powiedział Olek.

− Przecież ty masz iść ze mną, bo mnie kochasz – przypomniała Ada.

− Idę z tobą, Sawo! – zawołał Olek.

Po chwili obie lalki wylądowały pod tapczanem, który udawał rzekę Wisłę.

Ada opowiadała dalej:

− Wars i Sawa zniknęli pod wodą, i nikt ich już nie widział. Na miejscu wioski powstało miasto Warszawa, w którym mieszkamy – zakończyła.

− Wiesz co, może pójdziemy w sobotę z mamą i tatą obejrzeć pomnik Syrenki nad Wisłą?

Sprawdzimy, czy ma skrzela.

− Mówiłeś, że byłeś tam z klasą.

− Ale chcę iść jeszcze raz.

− Hm… ty chyba naprawdę zakochałeś się w tej Sawie – zachichotała Ada.

 

Rozmowa na temat opowiadania.

-  O czym dowiedziała się Ada w przedszkolu?

-  Kto pomógł jej przedstawić legendę?

-  Wspólne opowiadanie legendy o powstaniu Warszawy.

Karta pracy, cz. 4, s. 29.

Rysowanie po śladach rysunku Syreny i fal.

 

 1. Piękny jest nasz kraj– twórcza zabawa plastyczna.

Potrzebne materiały: zdjęcia lub obrazki (wycięte z czasopism) przedstawiające różne miejsca Polski, pastele olejne, kartka, klej.

 Wybieranie spośród obrazków zdjęć (wyciętych z kolorowych czasopism) różnych zakątków naszego kraju tych, które dziecku podobają się najbardziej. Omawianie, co one

przedstawiają. Wykonanie pracy plastycznej.

Dziecko nakleja pośrodku kartki zdjęcie lub obrazek (wyciętych z kolorowych czasopism); dorysowuje – według pomysłu z każdej strony pastelami olejnymi brakujące elementy w taki sposób, aby z naklejonym elementem tworzyły jedną całość.

 

 1. Zagadki pantomimiczne- kalambury- Co można tam robić?

Dziecko wybiera miejsce, np.: góry, jeziora, las, morze, pokazuje za pomocą gestów, co w tym miejscu można robić, zadaniem rodzica jest odgadniecie. Następnie zamiana ról.

 1. Słuchanie piosenki Syrenka (sł. i muz. Krystyna Gowik).

Rozmowa na temat tekstu piosenki.

https://www.youtube.com/watch?v=c-id729zpjs

I. Stoi Syrenka nad Wisłą

i patrzy na rzeki fale.

Tak dużo dzieci dziś do niej przyszło,

no i nie boją się wcale.

Tak dużo dzieci dziś do niej przyszło,

no i nie boją się wcale.

To nie jest żywa Syrenka,

to pomnik Warszawę chroni.

Bo, jak mówi stara legenda:

Syrenka miasta broni.

Bo, jak mówi stara legenda:

Syrenka miasta broni.

Ref.: Nasza Warszawa, nasza stolica

ciągle Syrenkę zachwyca.

A Wisła śpiewa wciąż u jej stóp

swoją piosenkę: Chlup, chlup, chlup, chlup.

A Wisła śpiewa wciąż u jej stóp:

Chlup! Chlup! Chlup!

II. Kiedyś prawdziwa Syrenka

w falach tej rzeki mieszkała.

Siadała czasem na brzegu Wisły

i cudne pieśni śpiewała.

Siadała czasem na brzegu Wisły

i cudne pieśni śpiewała.

Złapali ją w sieć rybacy,

spać poszli, bo nocka była,

lecz najmłodszy z nich ją wypuścił,

bo bardzo go prosiła.

Lecz najmłodszy z nich ją wypuścił,

bo bardzo go prosiła.

Ref.: Nasza Warszawa…

III. I odtąd dzielna Syrenka

ze swojej wielkiej wdzięczności

postanowiła strzec tego miasta,

pilnować jego wolności.

Postanowiła strzec tego miasta,

pilnować jego wolności.

Jest herbem miasta Warszawa,

stolicy naszego kraju.

I Polacy, duzi i mali,

Syrenkę odwiedzają.

I Polacy, duzi i mali,

Syrenkę odwiedzają.

Ref.: Nasza Warszawa…

Pytania do piosenki:

- Co to jest stolica?

- Jak nazywa się stolica Polski?

- Jak nazywa się najdłuższa z polskich rzek?

- O kim opowiada piosenka?

- Czy znacie legendę o Syrence?

- Gdzie w Warszawie można spotkać Syrenkę?

- Co to jest herb?

6. „ Syrenka”- praca plastyczna

http://praceplastyczne.pl/symbole-narodowe/6-syrenka-warszawska

 

WTOREK

 1. Zaczynamy od zabaw z plastikową butelką.

Dziecko ustawia butelkę względem siebie według poleceń rodzica:

-  połóż butelkę przed sobą, za sobą,

-  połóż ją po twojej prawej stronie, po twojej lewej stronie,

-  turlaj butelkę po podłodze,

-  podrzucaj butelkę do góry i chwyć oburącz, jednorącz lub dowolnie. Po opanowaniu chwytów można wykonywać dodatkowe zadania przed chwytem: klaśnięcie w dłonie z przodu, z tyłu, wykonanie przysiadu, obrót wokół siebie.

- przekładanie butelki z ręki do ręki- z przodu, z tyłu, nad głową, pod kolanem, stojąc w miejscu, w chodzie.

- stanie w rozkroku, butelka w górze trzymana oburącz- skłon w przód z dotknięciem butelką podłoża i wyprost z przeniesieniem butelki w górę nad głową.

 

 1. Zabawy i ćwiczenia związane z mierzeniem pojemności płynów.

Przygotowane przez 4 butelek z plastiku, np. o pojemności 1l z różną zawartością

wody zabarwionej farbą. Butelki są dobrze zakręcone.

-  Określanie, ile wody jest w butelce.

Rodzic stawia przed dziećmi zakręconą butelkę z wodą. Pyta dzieci: Ile jest wody w butelce - - dużo, mało? Potem przewraca butelkę i pyta, czy jest w niej tyle samo wody.

-  Ustawianie butelek według wzrastającej w nich ilości wody.

Butelki z różną ilością barwionej wody.

-  Dzieci określają, w której butelce jest najwięcej barwionej wody, a w której najmniej.

-  Ustawiają butelki według ilości zawartego w nich płynu – od tej z najmniejszą ilością, do

tej z największą.

- Dmuchają w kolejne odkręcone butelki. Porównują dźwięki wydawane przez nie.

- Zapoznanie z miarą płynów.

Rodzic pokazuje butelki – 0,5l, 1l, 1,5l. Mówi dzieciom, że miarą pojemności płynów jest 1l – 0,5l to jest połowa 1l, a 1,5l – to litr i jeszcze połowa litra.

- Sprawdzanie ilości napojów w dwóch różnych butelkach (jedna niska i szeroka, a druga –

wąska i wysoka) za pomocą wspólnej miary.

Butelki z wodą, kubek.

- Dzieci przelewają do kubka wodę z jednej butelki, a potem z drugiej butelki i liczą, ile kubków wody było w jednej, a ile w drugiej butelce, Określają, gdzie wody było więcej (było

tyle samo).

-  Karta pracy, cz. 4, s. 32–33.

Oglądanie zdjęcia, zwracanie uwagi na poziom soku w szklankach.

Sok jabłkowy, szklanki, kubek plastikowy.

Rodzic wlewa tyle samo soku jabłkowego do przygotowanych różnych szklanek – miarką jest

plastikowy kubek.

- Dzieci oglądają szklanki i dochodzą do wniosku, że o ilości soku nie mówi jego poziom

w szklankach, tylko miarka jaką ten płyn rozlewano. Dzieci wypijają sok ze szklanek.

- Wskazywanie butelki, w której zmieści się najwięcej płynu i tej, w której zmieści się go najmniej.

-  Dzieci rysują szlaczki po śladzie, a potem samodzielnie. Następnie kolorują butelki, rysują

je po śladzie a potem samodzielnie według wzoru.

 1. Symbole narodowe- oglądanie filmu

https://www.youtube.com/watch?v=DCwEJ9tHt5c

 1. Wykonanie pracy plastycznej Nasze godło.

Potrzebna  wyprawka, karta 22, nożyczki, czerwona farba, pędzel, korona.

- Wycinanie z karty rysunku godła i pomalowanie go na czerwono, tak aby kształt orła został

biały.

- Naklejanie korony – naklejka na głowie orła.

 

Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady. Przygotowanie do czytania, pisania, liczenia, s. 75.

Kolorowanie klocków – klocki tego samego kształtu powinny być w takim samym

kolorze.

 1. Słuchanie hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego.

https://www.youtube.com/watch?v=_5VZNXrywoo

https://www.youtube.com/watch?v=jymb0teiCeI

-  Wyjaśnianie, w jakich okolicznościach można go usłyszeć.

-  Omówienie zasad zachowania się podczas słuchania i śpiewania hymnu; ponowne wysłuchanie hymnu w postawie na baczność i w ciszy.

 1. Warszawa- nasza stolica.

Ilustracje przedstawiające najważniejsze urzędy państwowe, zabytki znajdujące się w stolicy.

Zwrócenie uwagi na najważniejsze urzędy państwowe znajdujące się w stolicy i ich rolę

dla całego kraju. Pokazanie ich na zdjęciach, np.: budynek Sejmu, Pałac Prezydencki, Urząd

Rady Ministrów, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Łazienki, Pałac Kultury i Nauki.

https://www.youtube.com/watch?v=RV06Kif2eiA

 

 1. Inne pomysły na wykonanie pracy plastycznej o tematyce patriotycznej.

https://myshowelove.wordpress.com/2017/11/11/patriotyczne-prace-plastyczne-dla-przedszkolaka/

 

ŚRODA

 1. Zestaw ćwiczeń porannych przy muzyce- aerobik z rodzicem
 2. Wykonanie małej mapy Polski.

Do zadania potrzebne materiały : kartka z konturem mapy Polski, plastelina.

https://www.google.com/search?q=mapa+polski+dla+dzieci+do+wydruku&tbm=isch&ved=2ahUKEwiPs8u-3pTpAhVI6CoKHTlID3YQ2-cCegQIABAA&oq=mapa+polski+dla+dzieci+&gs_lcp=CgNpbWcQARgCMgIIADICCAAyAggAMgIIADICCAAyAggAMgIIADICCAAyAggAMgIIAFCs8wVYh4QGYOWkBmgAcAB4AYABvQGIAd0OkgEEMTIuNpgBAKABAaoBC2d3cy13aXotaW1n&sclient=img&ei=NSytXs_EHMjQqwG5kL2wBw&bih=653&biw=1366#imgrc=2nXLiBOs6LTr5M

https://www.google.com/search?q=mapa+polski+dla+dzieci+zabawa+plastyczna+plastelina&tbm=isch&source=lnms&sa=X&ved=0ahUKEwib64C63pTpAhUr_SoKHdk0C68Q_AUICigB&biw=1366&bih=653&dpr=1#imgrc=tP-zbM2ed3K8fM&imgdii=XFwTuZAOpcB7KM

- Poznawanie położenia geograficznego Polski na podstawie mapy.

- Oglądanie mapy Polski.

- Wskazywanie granic, zwracanie uwagi na kolorystykę poszczególnych regionów naszego

kraju: góry, wyżyny, niziny, wody, pokazywanie i nazywanie najdłuższych rzek (Wisła, Odra),

największych miast leżących nad Wisłą (Kraków, Gdańsk),

- Odczytywanie na mapie niektórych nazw: Tatry, Bałtyk,-

- Odczytywanie nazw państw sąsiadujących z Polską.

-Odczytanie napisów: stolica, Tatry, Bałtyk, Wisła, Odra i umieszczanie ich w odpowiednichmiejscach na mapie.

- Ułożenie napisu z liter pod mapą: To mapa Polski

- Naklejanie cienkiego wałeczka plasteliny po narysowanym śladzie drogi Wisły

-  Wypełnianie plasteliną wnętrz konturów mapy (gór, nizin, wyżyn) zgodnie z kolorystyką na wzorze.

- Zaznaczenie Warszawy i swojego miasta.

 1. Ćwiczenia w czytaniu.

 Wyprawka nożyczki, klej.

Wycinanie obrazków i zdań. Układanie zdań do obrazków. Odczytywanie ich.

Zdania:

W wazonie jest bukiet bzu.

Olek je jajko ugotowane na twardo.

Ada rysuje upragnionego kotka.

To stokrotki, maki a dookoła trawa.

Ada niesie jej ulubione bazie – kotki.

To hulajnoga Ady, a tam rower Olka.

 1. Kocham Polskę za…”zabawa w kończenie zdania. R. prosi, by dziecko dokończyło zdanie.

CZWARTEK

 1. Zabawy i ćwiczenia z przyborami. Zasady bezpiecznego użycia przyboru.

  Wymyśl i wykonaj 5 ćwiczeń z użyciem wybranego przedmiotu, np. poduszki, pluszaka czy książki.
 2. Karta pracy, cz. 4, s. 34–35.

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/npoia-bbplus-kp-4.pdf

 

- Oglądanie mapy Europy. Słuchanie nazw państw europejskich – sąsiadów Polski.

Kolorowanie flagi Polski. Określanie,w którą stronę są zwrócone. Oglądanie obrazków flag. Nazywanie samodzielnie lub z pomocą rodzica państw UE, do których one należą. Kolorowanie rysunków flag według wzoru. Oglądanie obrazków innych flag.

 

 Oglądanie globusa; wyjaśnienie czym jest i do czego służy; odczytywanie wspólnie

 nazw kontynentów, jakie się na nim znajdują.

 

 1. Zabawa z globusem Wędrówka po świecie.

Globus.

Wprawianie globusa w ruch, zatrzymywanie go palcem przez dziecko, odczytywanie

(samodzielnie lub z pomocą rodzica), w jakie miejsce dziecko dotarło.

 1.  Poznawanie ciekawostek o wybranych krajach europejskich.

 

 Oglądanie charakterystycznych dla nich budowli, symboli, np.: wieża Eiffla – Francja; krzywa Wieża – Piza, Koloseum – Włochy; Akropol – Grecja; wiatraki, tulipany – Holandia; zegar Big Ben, królowa Elżbieta –Anglia; torreador, corrida – Hiszpania.

https://www.youtube.com/watch?v=-DiYVWo5n1E

 1.  Układanie z rozsypanki nazw wybranych państw europejskich oraz nazwy kontynentu Europa (6-latki).

Kartoniki z literami oraz z nazwami państw UE.

Wyjaśnienie skrótu UE; zapoznanie z nazwami państw należących do Unii Europejskiej.

Omówienie flagi UE (symbol wszystkich państw należących do Unii Europejskiej, ma 12

gwiazdek, bo na początku należało do niej 12 państw).

 

 1.  Włochy- kraj pizzy .

Rozmowa na temat Włoch.

https://www.youtube.com/watch?v=a40KoaI3iuA

- Pokazujemy Włochy na mapie Europy. Opowiada kilka ciekawostek o tym państwie.

Włochy to państwo położone na Półwyspie Apenińskim. Swoim kształtem przypomina buta.

Stolicą Włoch jest Rzym na terenie, którego znajduje się państwo kościelne – Watykan, w którym mieszka papież. Tradycyjne włoskie potrawy to spaghetti i pizza. Tradycyjny włoski taniec to tarantella neapolitańska. Na należącej do Włoch wyspie Sycylii znajduje się wulkan Etna.

- Oglądanie folderów, ulotek, katalogów, albumów o Włoszech.

-  Uczenie się wybranych słów (zwrotów) z języka włoskiego.

Nauka kilku podstawowych zwrotów w języku włoskim:

buongiorno (czyt. bondżorno) – dzień dobry,

arrivederci (czyt. airwederczi) – do widzenia,

mi chiamo (czyt. mi kjamo) – nazywam się,

si (czyt. sij) – tak,

grazie (czyt. gracje) – dziękuję.

 

 1.  Opowieść ruchowa Podróżujemy po Włoszech.

Nagranie muzyki relaksacyjnej

Dziecko naśladują ruchem, gestem, mimiką treść opowiadania.

Podróż rozpoczynamy samochodem. (Dziecko porusza się , naśladując odgłos auta:

brum, brum, brr, brr). A teraz czas na odpoczynek. Kładziemy się na miękkiej, zielonej trawie, słuchamy odgłosów ptaków, szumu lasu. (Dziecko słucha nagrania relaksacyjnej muzyki).W dalszą podróż wyruszamy rowerem. (Dziecko leży na plecach, naśladują jazdę na rowerze). A teraz czas na piknik. Zjemy pyszne spaghetti. (Dziecko naśladuje wsysanie makaronu(ćwiczenia mięśni warg), gryzienie (ruchy okrężne żuchwy), oblizywanie ust po smacznymposiłku (ćwiczenia języka)). Pod koniec naszej podróży odpoczniemy na plaży nad ciepłym Morzem Śródziemnym. (Leży na plecach, naśladuje opalanie się, pływanie).

 

 1. Wykonanie pizzy.

- Oglądanie przygotowanych produktów.

Ciasto, ser żółty starty na wiórki, szynka, sos pomidorowy, pokrojone pomidory, składniki według uznania. Dzieci oglądają przygotowane produkty. Nazywają je. Dzielą nazwy na sylaby, jeżeli potrafią,dzielą nazwy wybranych produktów na głoski. Przeliczanie składników.

 

- Wspólne wykonanie pizzy i degustacja.

Przepis na ciasto 2 blaszki:

- 3 szklanki mąki pszennej

- 4 dkg drożdży

- ½ łyżeczki soli

- 1 szklanka mleka

- 3 łyżki oliwy

 1. Maskotka Unii Europejskiej

Oglądanie obrazka Syriusza – maskotki UE; wyjaśnienie pochodzenia nazwy, kolorowanie

sylwety Syriusza w polskich barwach narodowych. Imię Syriusz pochodzi od najjaśniejszej gwiazdy na niebie. Niebieska, uśmiechnięta stonoga, w każdym kraju występuje ubrana w charakterystyczne dla niego elementy narodowe.

http://www.uniaeuropejska.info.pl/maskotka-unii-europejskiej

https://www.google.com/search?q=syriusz+kolorowanka&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwji7uvhlZXpAhWdBhAIHQwJBFMQ_AUoAXoECAwQAw&biw=1366&bih=653#imgrc=dQeCgT91aKChUM

 

 1. Słuchanie hymnu UE – Ody do radości Ludwiga van Beethovena.

https://www.youtube.com/watch?v=WQyD-OrASFc

PIĄTEK

 1. Zabawa z gazetami

- Dziecko przeskakuje przez rozłożoną gazetę obunóż,

- skacze dookoła gazety na jednej nodze,

- zwijają gazety w kulki, dmuchają na nie tak, aby turlały się po podłodze,

- mierzy gazetę stopami, a potem linijką,

- wrzucają papierowe kule do pojemnika.

 1.  Słuchanie opowiadania na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena

Księżniczka na ziarnku grochu.

- Słuchanie opowiadania

Był sobie pewnego razu książę, który chciał się ożenić z księżniczką, ale to musiała być prawdziwa księżniczka. Jeździł więc po całym świecie, żeby znaleźć prawdziwą księżniczkę, lecz gdy tylko jakąś znalazł, okazywało się, że ma jakieś „ale”. Księżniczek było dużo, jednak książę nigdy nie mógł zdobyć pewności, że to były prawdziwe księżniczki. Zawsze było tam coś niezupełnie w porządku.

Wrócił więc do domu i bardzo się martwił, bo tak ogromnie chciał mieć za żonę prawdziwą

księżniczkę. Pewnego wieczoru była okropna pogoda; błyskało się i grzmiało, a deszcz lał jak z cebra; było strasznie. Nagle ktoś zapukał do bramy miasta i stary król wyszedł otworzyć. Przed bramą stała księżniczka. Ale mój Boże, jakże wyglądała, co uczyniły z niej deszcz i słota! Woda spływała z włosów i sukienki, wlewała się strumykiem do trzewiczków i wylewała się piętami, ale dziewczynka powiedziała, ze jest prawdziwą księżniczką.

„Zaraz się o tym przekonamy” – pomyślała stara królowa, ale nie powiedziała ani słowa, poszła do sypialni, zdjęła całą pościel, na spód łóżka położyła ziarnko grochu i na nim ułożyła jeden na drugim dwadzieścia puchowych materaców, a potem jeszcze dwadzieścia puchowych pierzyn.

I na tym posłaniu miała spać księżniczka.

Rano królowa zapytała ją, jak spędziła noc.

− O, bardzo źle – powiedziała księżniczka – całą noc oka nie mogłam zmrużyć! Nie wiadomo, co tam było w łóżku. Musiałam leżeć na czymś twardym, bo mam całe ciało brązowe i niebieskie od sińców. To straszne!

Wtedy mieli już pewność, że była to prawdziwa księżniczka, skoro przez dwadzieścia materaców, dwadzieścia puchowych pierzyn poczuła ziarnko grochu. Taką delikatną skórę mogła mieć tylko prawdziwa księżniczka.

Książę wziął ja za żonę, bo teraz był pewny, że to prawdziwa księżniczka, a ziarnko grochu oddano do muzeum, gdzie jeszcze teraz można je oglądać, o ile go ktoś nie zabrał.

Widzicie, to była prawdziwa historia.

-  Rozmowa na temat utworu.

-  Z kim chciał ożenić się książę?

- Jak wyglądała księżniczka, która pewnego dnia zapukała do bramy miasta?

- Jak królowa chciała się przekonać, czy jest to prawdziwa księżniczka?

- Czy dziewczyna okazała się prawdziwą księżniczką?

 

 1.  Pokazanie na mapie Europy – Danii.

Mapa Europy, flaga Danii.

- Wskazanie Danii na mapie Europy, podaje nazwę jej stolicy – Kopenhaga. (Dania należy

do UE). Pokazuje flagę Danii.

 

 1. Poznanie postaci duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena.

Przedstawienie autora baśni – duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena.

- Odgadywanie zagadek z baśni H. Ch. Andersena
Zagadki:
- Maleńka dziewuszka w łupince po orzeszku mieszkała,
za męża elfa wybrała, w krainie kwiatów zamieszkała. (Calineczka)

- W zamku na dnie morza
z siostrami mieszkała.
Lecz kiedy królewicza
mocno pokochała,
by zostać człowiekiem
oddała swój głos.
Lecz ciężki za to spotkał ją los.
Kiedy za księcia inna wyjść miała,
dziewczyna morską falą się stała.( Mała Syrenka)

- Pani, o której mowa to zimowej krainy królowa.
serce małego chłopca w sopel lodu zamieniła,
Rodzinę z pamięci mu wykreśliła. (Królowa śniegu)

- Uboga dziewczynka, zimą boso stała,
przechodzącym ludziom zapałki sprzedawała. (Dziewczynka z zapałkami).

- Kaczka go wychowała, za swe dziecko uważała,
Było przez wszystkich „brzydkim nazwane”
I przez nikogo nie kochane.
Z małego szarego stworzonka, przemieniło się w pięknego łabędzia.  (Brzydkiekaczątko)

4.  Zabawa ruchowa "Wycieczka rowerowa".


  Duńczycy uwielbiają jazdę na rowerze. Na hasło "Wycieczka rowerowa" dziecko naśladuje jazdę na rowerze. Na hasło odpoczynek rozglądają się po okolicy podziwiając piękne zabytki.

                                                

                                                                                Pozdrawiamy Panie z grupy Misie

 

 

 

 

Przeczytaj: GRUPA V ,,MISIE’’ ...
KĄCIK SPECJALISTY PSYCHOLOG

KĄCIK SPECJALISTY PSYCHOLOG

2020-04-30

Niezbędna w domu, na podwórku, w przedszkolu i w szkole… Niezbędna podczas czynności dnia codziennego, podczas zabawy i podczas wykonywania „poważnych” dziecięcych prac. Niezbędna w życiu dzieci, młodzieży i dorosłych… Co to takiego? Koncentracja uwagi. Często słyszymy -jako rodzic, "dziecko nie potrafi się skoncentrować", często myślimy patrząc na swojego kilkulatka "ono nie może na niczym skupić uwagi,  zająć się czymś na dłużej ". Na szczęście koncentrację uwagi możemy i powinniśmy ćwiczyć u dzieci ...ale od początku. Czym jest ta uwaga i jej koncentracja? Uwaga, czyli celowe angażowanie procesów poznawczych, ukierunkowywanie działania, wydatkowanie energii intelektualnej w danym obszarze. W języku obrazowym to trochę tak jak światło latarki – widoczne jest tylko to co w snopie światła, reszta pozostaje w ciemności. Tam , gdzie skierujemy światło (naszą uwagę), tam możemy podjąć aktywność.Koncentracja to umiejętność świadomego skupiania i utrzymywania uwagi na ściśle określonych zadaniach, przez konkretny czas, by zadanie można było dokończyć z zadowalającym efektem. Umiejętność ta rozwija się stopniowo w toku życia człowieka: u małych dzieci występuje uwaga mimowolna (czyli przyciągana bez ich woli przez np. poruszający się przedmiot czy głośny dźwięk), natomiast tzw. uwaga kierowana rozwija się później ok. 3 roku życia (czyli gdy dziecko pojawia się w przedszkolu) przez wiek przedszkolny i wczesnoszkolny. Dziecko w wieku 2- 4 lat potrafi skupić uwagę na okres 5 - 10 minut na zadaniu, które jest dla niego atrakcyjne, w wieku 5 - 6 lat na około 20 - 30 minut, w momencie rozpoczęcia nauki okres ten stopniowo się wydłuża. Nie oczekujmy więc, że 4latek będzie oglądał z nami książeczkę czy bajkę przez pół godziny a 6latek bez problemów skupi się na pracy dłużej niż 15-20minut. Oznacza to, że po pierwsze długość koncentracji uwagi się zwiększa a po drugie możemy ją rozwijać, kształtować i usprawniać. Aby ćwiczyć uważność dziecka (a także swoją) nie potrzebujemy wcale wielu przyborów, przeszkolenia ani kart pracy, wystarczy nam swoje ciało, które nauczy nas jak się koncentrować.  Zachęcam do kilku sesji z żabką (włącz dziecku przed snem lub w "wolniejszej" chwili), pamiętaj, że ćwiczenie czyni mistrza a koncentracji można się nauczyć

 https://www.youtube.com/watch?v=18SpO_lyH2Q

https://www.youtube.com/watch?v=DJuLA6lOz1I

https://www.youtube.com/watch?v=jHJmt6vO4I

 

Podaję również kilka innych ćwiczeń usprawniających uwagę:

 • Rysowanie przez kalkę, by jak najdokładniej odtworzyć postać lub cały rysunek. Następnym etapem może być dokładne zamalowywanie poszczególnych elementów obrazka.
 • Skupianie uwagi na jednym punkcie. Rysujemy na kartce czarną kropkę o średnicy 3–5 cm. Dziecko wpatruje się w świetlistą aureolę, która wkrótce pojawi się wokół ciemnego punktu. Stopniowo wydłużamy dziecku czas koncentracji na rysunku. Dziecko w wieku przedszkolnym utrzymuje skupienie maksymalnie ok. 30 sekund.
 • Wskazywanie części ciała. Nazywamy szybko i wskazujemy na sobie części ciała. Dziecko ma robić to samo na sobie. Dla zmylenia co jakiś czas wskazujemy część ciała inną, niż wymieniamy – zadaniem dziecka jest wskazywać prawidłowo na podstawie usłyszanej instrukcji słownej.
 • Powtarzanie usłyszanego rytmu. Dziecko ma za zadanie wysłuchać rytmu zademonstrowanego przez osobę dorosłą (np. za pomocą cymbałków, bębenka lub klaśnięciami), a następnie wystukać go samodzielnie.
 • Odgadywanie kształtów. Rysujemy na plecach dziecka figury geometryczne lub proste obrazki. Dziecko ma za zadanie odgadnąć rysunek lub narysować odpowiedź na kartce (starszym dzieciom można pisać literki i proste słowa).
 • Znikający przedmiot. Rozkładamy przed dzieckiem, w jednej linii, kilka przedmiotów. Dajemy mu chwilę na dokładne przyjrzenie się kolejności ich ułożenia. Zasłaniamy dziecku oczy, a następnie zabieramy jeden z nich. Zadaniem dziecka będzie odgadnąć, który przedmiot został zabrany. Można również zmienić kolejność przedmiotów.

Co ma wpływ na koncentrację?

 • dystraktory – czyli wszystko to co odciąga naszą uwagę od tego, na czym chcemy być skupieni np. hałas, jaskrawe kolory w pokoju, włączony telewizor lub radio, nasze własne myśli itp. Starajmy się ich unikać jeśli mamy do wykonania określone zadanie
 • Motywacja i pozytywne nastawienie – warunek konieczny do włożenia wysiłku w realizację zadania, ważne więc wytworzyć wewnętrzną motywację dziecka do posiadania wiedzy https://dziecisawazne.pl/sie-dzieje-mozgu-dziecka-naprawde-chce-sie-czegos-nauczyc/
 • Przerwy – nawet krótki odpoczynek pozwoli na efektywniejszy powrót do zadania, niech to będzie zupełnie inna aktywność, jeśli siedzisz –wstań i poskacz, jeśli biegniesz zatrzymaj się na chwilę, gdy patrzysz w monitor –zamknij oczy pomyśl o wakacjach nad morzem
 • Dieta – należy pamiętać o zdrowym odżywianiu i piciu odpowiedniej ilości wody
 • Sen – kiedy jesteśmy wyspani i wypoczęci, osiągamy lepsze efekty
 • Ćwiczenia – koncentrację można usprawniać dzięki odpowiednim ćwiczeniom np. ćwiczenia z zakresu kinezjologii edukacyjnej metodą Paula Dennisona  

Życzę wielu chwil koncentracji i uważności

pozdrawiam Anna Guz

 

 

 

Przeczytaj: KĄCIK SPECJALISTY PSYCHOLOG ...
Język angielski

Język angielski

2020-04-30

Witam na kolejnych zajęciach języka angielskiego.

Ponieważ dzieci ostatnio spędzają dużo czasu w domach

proponuję kontynuację tematyki związanej z ruchem.

Na początek piosenka

Exercise song for children | Bouncing Up and Down | Fast and Slow Actions | Patty Shukla https://www.youtube.com/watch?v=-HLjxcrgiPg

Jeśli potrafisz wykonaj wszystkie polecenia z piosenki:

jumping up and down (skoki w górę i w dół)

bending over (pochylanie się )

running very fast (bieganie bardzo szybko)

hidding our eyes ( zagraj w „a kuku”)

swimming in the water (pływanie)

climbing a ladder (wspinaj się po drabinie)

bouncing up and down (podskakiwanie jak piłka)

falling to the ground ( opadanie na podłogę)

Yes we did it

Wykonaliście to zadanie? Zapraszam do następnego!

Stand up Sit down (wstań , usiądź) Wykonaj go razem z Patty i dziećmi

https://www.youtube.com/watch?v=nRBKtgws5_Q

 

Był sobie troll, który pilnował mostu. Nie pozwoli ci przejść dopóki nie zrobisz tego, co powiedział. Specjalna prośba brzmiała mniej więcej tak : wstań ,obróć się, usiądź. Uważaj bo zadanie wykonywane jest coraz szybciej.

There once was a troll

who guarded a bridge.

He wouldn't let you pass

until you did what he said.

He special request went something like this

Stand up, Turn around, sit down (wstań ,obróć się, usiądź)

Stand up, Sit Down, Stand Up,

Turn around and now sit down

Stand up, Turn around, sit down

Jeżeli chcesz i Ty możesz zostać trollem, który wydaje polecenia (po angielsku) innym. Możesz zabawić się z rodzeństwem lub rodzicami.

Ostatnie zadanie jest najtrudniejsze. Posłuchaj piosenki What Can You Do Song

https://www.youtube.com/watch?v=qI7nYvVXudo

 

Czy ty też potrafisz to zrobić? Can You....

- sing a song? (śpiewać piosenki)

- climbe a tree? (wspinać się na drzewa)

- catch a ball ?(łapać piłke)

- fly a kite ?(puszczać latawiec)

- drive a car? (kierować samochodem)

Jeśli tak odpowiedz : I can. Jeśli nie odpowiedz : I can't.

A dla chętnych Narysuj co potrafisz robić.

Informacja dla rodziców

Na portalu Wirtualna Polska utworzyłam konto mailowe

 

Login: jang245

Hasło:przedszkole245

 

Umieszczam tam wszystkie materiały przygotowane do zajęć.

Zapraszam do kontaktu wszystkich którzy mają pytania.

 

Przeczytaj: Język angielski ...
Drodzy Rodzice PSZCZÓŁEK

Drodzy Rodzice PSZCZÓŁEK

2020-04-27

Szanowni Rodzice - Kochane Dzieciaki

Dziękuje za zdjęcia ,e-maile , sms-y, które wysyłacie jest mi bardzo miło.  Widzę, że kreatywnie spędzacie czas  ze swoimi rodzicami, trzymajcie tak dalej ! Zachęcam do dalszego  wysyłanie zdjęć.                                                                                      

Pozdrawiam cieplutko !    

 

Poniżej zamieszczam zamierzenia dydaktyczne na ten tydzień oraz propozycję  zadań.  Życzę owocnej pracy. 

TEMAT TYGODNIA :  Polska to mój dom

TEMAT DNIA:

 1. POLSKIE SYMBOLE NARODOWE.
 2. MIASTA POLSKI.
 3. Z CZEGO SŁYNIE POLSKA?
 4. KRAJOBRAZ POLSKI.
 5. PŁYNIE WISŁA, PŁYNIE

 

CELE OGÓLNE:

 • utrwalenie polskich symboli narodowych; zapoznanie z monetami i banknotami
 • kształtowanie poczucia tożsamości narodowej; zapoznanie z legendami i symbolami największych polskich miast
 • kształtowanie poczucia tożsamości narodowej; rozbudzanie dumy z bycia Polakiem
 • doskonalenie percepcji wzrokowej; wprowadzenie litery J, j
 • doskonalenie uważnego słuchania; budzenie zaciekawienia światem podczas przeprowadzania prostych doświadczeń

 

 • „Nasz kraj” – zabawa matematyczna, szeregowanie liczb od najmniejszej do największej. R. rozkłada na podłodze kartki z liczbami od 1 do 6. Prosi dziecko, by ułożyło liczby w szeregu od najmniejszej do największej. Następnie odwraca kartki. Dziecko odczytuje napis – POLSKA. dzieli wyraz na sylaby, na głoski, przelicza litery i głoski. Próbują podać inne wyrazy – kojarzące  się z Polską – które zaczynają się na poszczególne litery wyrazu POLSKA.  ( kartki z liczbami od 1 do 6 (na drugiej stronie litery słowa Polska)
 •  „Rozsypanka” – składanie rozsypanki literowej. Dzieci otrzymują koperty z rozsypankami literowymi wyrazów: GODŁO, FLAGA (mogą być wydrukowane na kartkach innego koloru, by się nie pomieszały). Dzieci układają wyrazy, a następnie prezentują je i odczytują. R. pyta: Co oznaczają te wyrazy? Dlaczego mówimy o nich jednocześnie? Jakiego jeszcze symbolu brakuje? (koperty z literami tworzącymi wyrazy: godło i flaga )
 •   Wiersz Katechizm polskiego dziecka Władysława Bełzy – rozmowa na temat wiersza i pamięciowe opanowanie tekstu.

"Katechizm polskiego dziecka" Władysław Bełza

https://www.youtube.com/watch?v=58IaxG-4S3M


— Kto ty jesteś?
— Polak mały.
— Jaki znak twój?
— Orzeł biały.
— Gdzie ty mieszkasz?
— Między swemi.
— W jakim kraju?
— W polskiej ziemi.
— Czym ta ziemia?
— Mą Ojczyzną.
— Czym zdobyta?
— Krwią i blizną.
— Czy ją kochasz?
— Kocham szczerze.
— A w co wierzysz?
— W Polskę wierzę.
— Coś ty dla niej?
— Wdzięczne dziecię.
— Coś jej winien?
— Oddać życie.

 

Po przeczytaniu tekstu R. zadaje dzieciom pytania na temat wiersza: O czym jest wiersz? O jakich symbolach była mowa w wierszu? Kto to jest Polak? Kim jest patriota?

 

 • "Polak Mały!" film o polskich symbolach narodowych dla najmłodszych

https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A

 • „Symbole narodowe” – wyjaśnienie dzieciom pojęć: symbole narodowe, godło, flaga, hymn. Rozmowa na temat tych symboli.
 •  „Godło Polski” – praca z KP4.10a, doskonalenie zdolności grafomotorycznych
 • „Biel i czerwień” – praca z KP4.10b, szukanie podobieństw na flagach państw sąsiadujących z Polską, doskonalenie percepcji wzrokowej, logicznego myślenia i zdolności grafomotorycznych, rytmy.
 • „Pieniądze” – giełda pomysłów. R. zadaje dzieciom pytania: Gdzie jeszcze – poza godłem – znajduje się wizerunek orła? Na czym jest? R. do worka / pudełka wkłada monety. Dzieci próbują odgadnąć, co jest w środku po dźwięku, a następnie po dotyku
 •  „Orzeł i reszka” – oglądanie monet przez lupę, omówienie ich wyglądu.
 • „Monety i banknoty” – zabawa z W.56, porównywanie zbiorów, zabawy matematyczne z monetami. Dzieci układają przed sobą wypchnięte monety i banknoty. Dzielą swój zbiór na podzbiory: monet 1 zł, 2 zł, 5 zł oraz banknotów. Porównują swoje zbiory. Ustalają, że wszyscy mają tyle samo pieniędzy. R. zadaje dzieciom pytania: Ile macie monet: jedno–, dwu–, pięciozłotowych? Jak wygląda moneta 1 zł, czym się różnie od 2 zł i 5 zł? Dzieci układają przed sobą pięć monet o nominale 1 zł, R. prosi, by dołożyły jeszcze 2. Pyta, ile zł mają razem.
 • Rytmika,  ćwiczenia  muzyczno-ruchowe.  Zapraszam 

https://www.youtube.com/watch?v=Zg7pCZOtMXo

https://www.youtube.com/watch?v=4YFmTNqTfsU

 • Słuchamy, śpiewamy i tańczymy. PIOSENKI PATRIOTYCZNE.

https://www.youtube.com/watch?v=uq0old44poAhttps://www.youtube.com/watch?v=h9bi07BAH6Q        https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM

 

 • „Palcem po mapie” – zabawy z mapą, rozmowa przy wykorzystaniu mapy. R. pyta dzieci: Jak na mapie zaznacza się miasta? Jakie inne polskie miasta znacie? (dzieci szukają na mapie miast, które podały) Jakie duże miasto znajduje się w okolicy?
 • „Polskie miasta” – praca z KP4.11a, dopasowywanie symboli do miast, doskonalenie zdolności grafomotorycznych, poszerzanie wiedzy ogólnej, czytanie globalne.
 • Polskie legendy, do posłuchania dla chętnych.

https://www.bajkowyzakatek.eu/p/spis-tresci.html

 • „Stacyjkowo” – zadania na temat znajomości legend o największych polskich miastach. R. wyjaśnia, że dziecko będzie podróżowało  po różnych polskich miastach .  Podróż zaczyna się w górach, a kończy nad morzem. W każdej miejscowości dzieci będą miały do wykonania zadanie. 1. Zakopane „Wspinaczka górska” – zabawa ruchowa. Inscenizowanie ruchem wspinania się na wysoką górę – ruchy naprzemienne rąk i nóg. Unoszenie wysoko kolan. Po dotarciu na szczyt budowanie szczytu z drewnianych klocków na czas (kto szybciej). 2. Kraków „Smok” – zabawa z wykorzystaniem tangramu z W. 48. Dzieci układają smoka z tangramu wg własnego pomysłu.   3. Warszawa „Puzzle” – układanie obrazka. Dzieci składają obrazek z części. R. wcześniej tnie na puzzle np. pocztówkę przedstawiającą zabytki Warszawy (PKiN, Łazienki Królewskie, Stare Miasto). 4. Poznań „Koziołki” – wysłuchanie legendy o koziołkach i zabawa ruchowa – na dźwięk bębenka / gongu / talerza dzieci w parach siłują się i próbują przepchnąć rywala. 5. Toruń „Pierniki” – zabawa plastyczna. Dzieci odrysowują od szablonu i wycinają pierniki katarzynki. Ozdabiają je według własnego pomysłu. Potem następują zabawy matematyczne: przeliczanie, dodawanie, odejmowanie wg pomysłu R. 6. Gdańsk „Wpływanie do portu” – zabawa manipulacyjna. R. umieszcza w przezroczystej butelce kawałek styropianu / kory / korka i nalewa wodę. Dzieci mają tak manipulować butelką, by okręt wpłynął do portu (szyjki butelki).
 •  „Stolica Polski” – wysłuchanie wiersza Juliana Tuwima Warszawa.

https://www.youtube.com/watch?v=2gDBf3sPDR0

Jaka wielka jest Warszawa!
Ile domów, ile ludzi!
Ile dumy i radości
W sercach nam stolica budzi!
Ile ulic, szkół, ogrodów,

Placów, sklepów, ruchu, gwaru,
Kin, teatrów, samochodów
I spacerów i obszaru!

Aż się stara Wisła cieszy,
Że stolica tak urosła,
Bo pamięta ją maleńką,
A dziś taka jest dorosła.

Po przeczytaniu wiersza R. zadaje dzieciom pytania: Jakie miasto jest stolicą Polski? Jak wygląda stolica przedstawiona w wierszu? Czy znacie jakąś legendę dotyczącą Warszawy?

 • „Legenda o Syrence” Warto włączyć dzieciom nagranie legendy.

https://www.youtube.com/watch?v=7ZtJjiR5wbk

 

 • „Co pochodzi z Polski?” – wybieranie produktów charakterystycznych dla Polski. R. podaje nazwy produktów, a dzieci mają wybrać te, które są charakterystyczne dla Polski.
 • „Co najbardziej smakuje turystom odwiedzającym Polskę?” – dzieci zgłaszają swoje propozycje. Następnie wykonują zadania z KP4.11b.
 • „Wielki Polak” – swobodne wypowiedzi dzieci. Dzieci próbują odpowiedzieć na pytania: Co to znaczy „wielki Polak”? Czy takie określenie zależy od wzrostu? Kogo można nazwać wielkim Polakiem? Dlaczego? R. może zapytać, czy dzieci znają osoby wymienione niżej. Jeśli nie, może krótko opowiedzieć o każdej z nich. Sławni Polacy: Mikołaj Kopernik, Jan Paweł II, Maria Skłodowska–Curie, Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Adam Mickiewicz, Lech Wałęsa, Fryderyk Chopin, Robert Kubica, Robert Lewandowski, Adam Małysz, Kamil Stoch, Justyna Kowalczyk
 • „Kocham Polskę za…” – zabawa w kończenie zdania. R. prosi, by dziecko  dokończyło zdanie.

Wyjaśnienie dziecku, dlaczego należy zachować powagę podczas słuchania hymnu. W jakich ważnych sytuacjach możemy usłyszeć hymn narodowy?

 • „Mapa Polski” – przypomnienie wiadomości o mapie. Dzieci opowiadają, jakie informacje o Polsce można odczytać z mapy. W razie potrzeby R. wyjaśnia, że Polska to kraj, który z jednej strony ma morze, a z drugiej góry.
 • „Pejzaże” – praca z KP4.13b, doskonalenie percepcji wzrokowej, budowanie wypowiedzi.
 • Wprowadzenie litery J, j: :  (Sposób wprowadzenia litery i zabawy potrzebne do ich utrwalania można znaleźć na naszej stronie we wcześniej podanych treściach.)

1. zaaranżowanie sytuacji, w której pojawi się wyraz podstawowy, np. R. zadaje pytanie: Jakie owoce, można spotkać w polskim lesie?. Wydzielanie z propozycji dzieci pierwszej głoski i sprawdzanie, czy już taką poznały; 2. wydzielenie jednej głoski, by utożsamić ją później z wprowadzaną literą; 3. analiza i synteza słuchowa wyrazu podstawowego; 4. wprowadzenie schematu i modelu; 5. poprawna artykulacja wyrazu podstawowego; 6. tworzenie schematu i modelu wyrazu; 7. podział modelu na zgłoski; 8. zastępowanie okienek modelu literami drukowanymi; 9. wyodrębnienie z wyrazu podstawowego pierwszej głoski, poszukiwanie jej w innych wyrazach – KP4.12; 10. pokaz nowej litery drukowanej, analiza pokazywanej litery, jej elementów, wodzenie palcem po małej i wielkiej literze drukowanej z wykorzystaniem W.7 i alfabetu. Ozdobienie  szablonu litery dowolnym materiałem.  Zabawa z W.20a – rozpoznanie nowej litery wśród innych liter.

Do wydruku: szlaczki, literki, nauka pisania

http://bystredziecko.pl/karty-pracy/nauka-literek/1/nauka-literek-szablon-j.pdf

http://bystredziecko.pl/karty-pracy/nauka-pisania/2/nauka-pisania-j.pdf

http://bystredziecko.pl/karty-pracy/nauka-pisania/3/j-nauka-literek.pdf

http://bystredziecko.pl/karty-pracy/szlaczki/szlaczki-l-10.pdf

http://bystredziecko.pl/karty-pracy/szlaczki/szlaczki-zawijasy-01.pdf

 

 • „Łamańce” – ćwiczenie sprawności językowej. Dzieci powtarzają znane rymowanki, np. Król Karol kupił królowej Karolinie kolorowe korale.
 • „Czytam!” – układanie logicznych zdań obrazkowo–wyrazowych przy użyciu W.45–47. Dzieci układają swoje zdania, a następnie odczytują.
 • „Pokaż Wisłę” – zabawa dydaktyczna z mapą przy wykorzystaniu KP4.13a. Dzieci wskazują na swoich mapach Wisłę, rysują ją palcem po mapie. R. zadaje pytanie: Co przypomina kształtem Wisła?. Dzieci zgłaszają swoje pomysły. Następnie wykonują zadania z KP4.13a.
 • Zapoznanie z legendą „„Wars i Sawa”

https://www.youtube.com/watch?time_continue=42&v=oOUTLcq4zgs&feature=emb_logo

 • „Jak długa jest Wisła?” – zabawa matematyczna, porównywanie i pomiar długości. Dzieci dobierają się w pary z R.. Para dostaje kawałek wstążki, które dzieci muszą zmierzyć i porównać. Najdłuższa wstążka jest Wisłą.
 • „Statkiem po Wiśle”– doskonalenie równowagi. Dzieci łączą wstążki z poprzedniej zabawy i układają je na dywanie w długą linię. Zdejmują buty i podróżują po Wiśle – stopa za stopą. Starają się zachować równowagę.
 • „Krakowiaczek” – wspólne śpiewanie i tańczenie z rodzicem.

https://www.youtube.com/watch?v=nOW3uGG61yo

 • Godło Polski - praca plastyczna dla chętnych.

http://praceplastyczne.pl/symbole-narodowe/4-godlo-polski

Życzę miłej owocnej pracy

Renata Poznańska

Przekazuje pozdrowienia od Pani Jolanty Jakubowicz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przeczytaj: Drodzy Rodzice PSZCZÓŁEK ...
Drodzy Rodzice MOTYLKÓW

Drodzy Rodzice MOTYLKÓW

2020-04-27

 

Drodzy Rodzice, Kochane Motylki !

 

Rozpoczynamy kolejny tydzień zabaw i zadań. Mam nadzieje, że chociaż trochę możemy umilić Wam ten czas spędzany w domu.

Jesteśmy Polakami- tak brzmi temat tygodnia. Dzieci podczas rozwiązywania różnych zagadek i wykonywania zadań będą mogły przypomnieć sobie, jakie są polskie symbole narodowe. Zapoznać się z wierszem ważnym dla każdego Polaka ,, Katechizm polskiego dziecka’’ Władysława Bełzy, a także z wieloma innymi wierszami patriotycznymi, piosenkami i legendami. Stojąc na baczność wysłuchają polskiego hymnu-Mazurka Dąbrowskiego i zapoznają się z jego słowami. Naszym zadaniem jest nauczyć dzieci miłości do Polski,  zaczynając od poznawania własnych domów, własnej miejscowości i bliskich im krajobrazów. Odwiedzajmy z nimi niezbyt odległe zabytki i uczmy odpowiedniego zachowania w miejscach publiczno-kulturalnych, zaznajamiajmy z rodzinnym folklorem i tradycjami.  Mówmy o najważniejszych rzekach, miastach i ich zabytkach.

 

                                                                     Pozdrawiam serdecznie i życzę udanej zabawy

 

                                                                                                          Violetta Bronisz

                                                           

                                                                                 Pragnę także przekazać  pozdrowienia od Pani

 

                                                                                                                               Jolanty Jakubowicz

 

Zachęcam nadal do dzielenia się z nami wspólnymi zabawami z dziećmi i wysłanie zdjęć na adres e-mail reniapoz@o2.pl  Zdjęcia zostaną zamieszczone na stronie internetowej naszego przedszkola w galerii ,, Zabawy naszych przedszkolaków w domu’’

 

PATRIOTYCZNE ZADANIA  

https://drive.google.com/file/d/1sLJ-DP5M_RGK6Xtbc596WhZr6-9Cm44l/view                                 POLSKIE LEGENDY

Największy zbiór polskich legend

https://www.bajkowyzakatek.eu/p/spis-tresci.html                                                                     

PIOSENKI PATRIOTYCZNE:

,,Jesteśmy Polką i Polakiem’’

https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM

 

,,Piosenka małego patrioty’’

https://www.youtube.com/watch?v=O8lbwWF7yXo

 

,,Historia polski’

https://www.youtube.com/watch?v=uq0old44poA

 

,,Wielcy Polacy’’

https://www.youtube.com/watch?v=5VXwz4co65E

 

,,Warszawa Stolicą Polski’’

https://www.youtube.com/watch?v=bGr6RgLmdVI

 

,,Skarby Polski’’

https://www.youtube.com/watch?v=hA9dfA2D7b8

 

,,Polskie Pyszności’’

https://www.youtube.com/watch?v=26Ybt6crep0

 

 

TEMAT TYGODNIA : Kto ty jesteś? Polak mały!

 

Poniedziałek

temat: Jesteśmy Polakami

Cele:

-zapoznanie z symbolami narodowymi Polski

-wzbogacenie słownika dzieci o wyrazy: flaga, godło, hymn

-ćwiczenie koncentracji uwagi i pamięci.

 

1.Zabawa z wykorzystaniem wiersza Władysława Bełzy Katechizm polskiego dziecka.

Czytamy wiersz, a następnie recytujemy wspólnie z dzieckiem dzieląc na role. 

https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A

– Kto ty jesteś?

– Polak mały.

– Jaki znak twój?

– Orzeł biały.

– Gdzie ty mieszkasz?

– Między swymi.

– W jakim kraju?

– W polskiej ziemi.

– Czym ta ziemia?

– Mą ojczyzną.

– Czym zdobyta?

– Krwią i blizną.

– Czy ją kochasz?

– Kocham szczerze.

– A w co wierzysz?

– W Polskę wierzę!

– Coś ty dla niej?

– Wdzięczne dziecię.

– Coś jej winien?

– Oddać życie.

Władysław Bełza

Rozmowa inspirowana wierszem.

Jak nazywa się nasz kraj? Jak myślicie, co to znaczy kochać swój kraj ? Jak możemy dbać o swój kraj? Każdy kraj ma swoje symbole: flagę, godło i hymn. Jak wyglądają flaga i godło Polski?

 

2.Ćwiczenia grafomotoryczne. Odbijamy dziecku na kartce uproszczony kontur Polski. Zadaniem dziecka jest rysowanie kredką lub flamastrem po śladzie. Usprawnianie ręki.

 

3.Zabawa dydaktyczna „Nasza flaga ”

Rozkładamy na dywanie kartoniki z flagami różnych państw. Dzieci odszukują wśród nich flagę Polski i określają jej barwy.

 

4.Praca plastyczna

Wykonanie flagi według pomysłu dziecka

Dzieliny kartkę na dwie części, czerwoną część flagi dziecko może pomalować farbą, wykleić papierem kolorowym, bibułą, plasteliną lub pomalować kredką.

 

5.Wysłuchanie hymnu narodowego.

https://www.youtube.com/watch?v=xiZrt_NqpLI

 

Wyjaśnienie dziecku, dlaczego należy zachować powagę podczas słuchania hymnu.

Jeżeli dziecko nie zna tytułu polskiego hymnu narodowego (Mazurek Dąbrowskiego), przypominamy dziecku  nazwę i zachęcamy do swobodnych wypowiedzi inspirowanych pytaniem: W jakich ważnych sytuacjach możemy usłyszeć hymn narodowy?.

 

6.Wykonanie ćwiczenia z KP3, k. 65.

 

7.Zabawa słuchowo-ruchowa „Słuchaj i zrób”

Dziecko maszeruje po pokoju w różnych kierunkach. Na sygnał rodzica np. jedno klaśnięcie dziecko kładzie

się na brzuchu (leżenie przodem), a na dwa klaśnięcia – na plecach (leżenie tyłem).

Ćwiczenie refleksu i koordynacji słuchowo-ruchowej.

 

 

Wtorek

temat: Jak nadmuchać balonik bez dmuchania?

eksperymentowanie-doświadczanie.

Cele:

-empiryczne potwierdzenie istnienia powietrza

-rozumienie znaczenia powietrza dla życia na ziemi

-przestrzeganie ustalonych zasad zachowania się podczas przeprowadzania eksperymentów

-kształtowanie nawyków właściwego oddychania

1.Ćwiczenia oddechowe „Wstążki biało-czerwone”

Dzieci dmuchają na wstążki z krepiny lub z innego materiału w kolorze biało-czerwonym.

Utrwalenie barw narodowych. Wzmacnianie przepony.

 

2.Rodzic zadaje dziecku zagadkę.

Swobodna rozmowa na temat powietrza

 

Co to jest, bo ja nie wiem?

Jest wszędzie, choć go nie widać.

Bez niego nie można oddychać. (powietrze)

 

3.Zabawa relaksująco-badawcza.

Prosimy dziecko, aby położyły sobie na sercu prawą rękę i „posłuchało” jego bicia, wykonując spokojne wdechy i wydechy. Następnie przez chwilę w rytm szybkiej muzyki dziecko biega dość szybko po pokoju. Gdy muzyka milknie, dziecko powtarza ćwiczenie. Próbuje określić, czy serce bije mu szybciej, a wdech i wydech są przyspieszone w porównaniu z poprzednim razem.

 

4.Zabawa „Dokończ zdanie: Powietrze to…”. Zapisuje wszystkie wypowiedzi dzieci na arkuszu papieru.

 

5.Doświadczenie 1: „Czy powietrze widać?”

Dziecko siada na dywanie wokół miski z wodą. Prosi dziecko, aby

zanurzyło zakręconą plastikową butelkę w wodzie i ją przytrzymało, a następnie puściło. Obserwujemy, co się

dzieje: butelka wypływa na powierzchnię. Rodzic robi igłą dziurkę w górnej części butelki i prosi dziecko o zanurzenie jej w wodzie. Obserwujemy, jak ze środka butelki wydobywają się bąbelki, a do środka powoli dostaje się woda. Wniosek:

Bąbelki wypływające z butelki zanurzonej w wodzie to pęcherzyki powietrza.

 

6.Ćwiczenie percepcji słuchowej „Co słyszysz?”

Rodzic prosi dziecko, żeby zamknęło oczy i przez chwilę posłuchało, co słyszyza oknem. Dzielenie się spostrzeżeniami. Ćwiczenie koncentracji uwagi.

 

7.Zabawa „Rysuj, rysuj”

Dziecko rysują na kartce A4 to, co przed chwilą usłyszało

Rozwijanie wyobraźni. Ćwiczenia manualne.

 

8.Doświadczenie 2: „Czy można nadmuchać balonik bez dmuchania?”.

Wlewamy do butelki pół szklanki octu, a do balonika wsypuje 1 łyżeczkę sody oczyszczonej. Naciągamy balonik delikatnie na szyjkę butelki, tak aby soda przypadkowo nie dostała się do środka. Następnie prosimy dziecko o uwagę i przesypuje sodę z balonika do butelki. W butelce wytwarza się

gaz, który pompuje balonik.

 

9.Zabawa taneczna „Jak tańczy powietrze?”. Włączamy skoczną muzykę. Dziecko porusza się swobodnie po sali i tańcem próbują zilustrować powietrze.

 

 

Środa

temat: Podróż po Polsce

Cele:

-ustalenie na poziomie intuicji, czym jest koło i dostrzeganie jego cech

-wdrażanie do słuchania ze zrozumieniem

-zapoznanie z mapą Polski

-zachęcanie do dzielenia się własnymi doświadczeniami

-rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowej

-rozwijanie wyobraźni twórczej i odtwórczej

 

 

1.Rodzic recytuje wiersz.

Kółko

 

Kółko się obraca co dzień

w hulajnodze, w samochodzie,

w deskorolce i rowerze,

w motocyklu i skuterze,

w autobusie i traktorze.

Każdy ci powiedzieć może:

Kółko w kółko się obraca,

bo to właśnie kółka praca!

 

Maciejka Mazan

 

2.Rozmowa inspirowana wierszem. Przykładowe pytania i polecenia:

 

-Co jest bohaterem wiersza?

-Rozejrzyj się, co ma kształt koła?

-Narysuj przed sobą, w powietrzu, koło.

-Ułóż ręce (palce dłoni) w taki sposób, żeby utworzyć koło.

 

3.Burza mózgów „Z czym kojarzy mi się koło?”. Zapisanie wypowiedzi dziecka.

 

4.Wykonanie ćwiczenia KP3, k. 66 – rozpoznawanie symboli głównych miast Polski, wskazanie ich położenia na mapie Polski.

 

5.Układanka „Jedziemy w Polskę”. Dziecko tworzy pojazdy z kół w różnych kolorach i różnej wielkości. Następnie nakleja je na kartki A4 i dorysowuje niezbędne elementy pojazdów kredkami.

Wspólne sprzątanie po zakończonej pracy, nadanie nazw swoim pojazdom po wspólnej naradzie.

 

6.Piękna nasza Polska cała.

 

Wycieczka po Polsce

 

1.Rodzic oznajmia: Zapraszam cię na wędrówkę po Polsce. Nasza ojczyzna to piękny kraj o różnorodnym krajobrazie. Mamy wysokie góry, czyste jeziora, piaszczyste plaże nad morzem, nowoczesne miasta i piękne zabytki w miastach o długiej historii. Dziś zwiedzimy różne ciekawe miejsca. Zapraszam do samolotu.

 

2. Zabawa „Samolot”. Na hasło: Pilot do samolotu! dziecko kuca i kręci rękami młynki (rozruch silnika). Na dźwięk stukania wstaje z rozpostartymi szeroko rękami i biega swobodnie po pokoju (samolot leci).

Na hasło: Lądujemy! ponownie kuca. Ten zestaw ruchów będzie się powtarzał pomiędzy kolejnymi przystankami wycieczki po Polsce.

 

3. „Góry”. Dziecko po wylądowaniu naśladują wędrówkę w górę i w dół po górach. Rytm wystukiwany przez rodzica oznacza wspinaczkę pod górę, brak rytmu– zbieganie z górki.

 

4. „Stolica Warszawa”. Informuje dziecko, że po stolicy będą poruszać się metrem, a metro to nic innego jak miejski pociąg jeżdżący pod ziemią. Dziecko zamienia się w pociąg, który będzie się poruszał zgodnie z rytmem, a na przerwę w grze – zatrzymywał się na stacji.

 

5. „Jeziora mazurskie”. Ogłaszamy: Jesteśmy na Mazurach i płyniemy żaglówką. Ja jestem jej kapitanem, a Ty moją załogą.

Słuchaj moich poleceń. Umawiamy się z dziećmi, gdzie w pokoju będą znajdować się: dziób (przód), rufa (tył) i obie burty (boki) ich żaglówki. Następnie wydajemy dziecku polecenia, np. Na dziób!, Na rufę!, Na prawą/lewą burtę!, a załoga biegnie w ustalone miejsce. Wydajemy polecenia kilka lub kilkanaście razy.

 

6. „Kraków”. Oznajmiamy, że przybyliśmy do Krakowa, gdzie w jamie mieszkał niegdyś smok, znany dzieciom z legendy o Smoku Wawelskim. Dziecko zamienia się w smoka i kroczy ciężko, kłapiąc paszczą utworzoną z wyciągniętych rąk i zagiętych palców-zębisk.

 

7. „Morze”. Oznajmiamy: Jesteśmy nad polskim morzem. Przylecieliśmy odpocząć i zrelaksować się. Dziecko udaje, że kładą się na piasku, żeby się poopalać. Przypominamy, że aby dobrze odpocząć, trzeba leżeć w ciszy, słuchając jedynie odgłosów otoczenia. Następnie odtwarzamy nagranie odgłosów morza. Możemy też pomóc dziecku się wyciszyć poprzez tworzenie w jego wyobraźni odpowiedniej scenerii, np. mówiąc przyciszonym głosem:

 

Słoneczko pięknie grzeje. Czuję, jak ogrzewamoją buzię, brzuch, jedną rękę, drugą rękę, obie nogi. Jest ciepło, cicho i leniwie. W tej ciszy słychać tylko szum fal i pokrzykiwanie

mew. Jest mi tak dobrze, że prawie zasypiam…

 

 

Czwartek

temat: Biało-czerwone ozdoby

Cele:

-budzenie poczucia patriotyzmu i przywiązania do ojczyzny

-budzenie szacunku do symboli narodowych

-rozwijanie sprawności manualnej.

 

1.Zabawa dydaktyczna „Oto Polska właśnie”

Dziecko składa w całość pocięty na kilka części obrazek z mapą Polski lub pocztówkę z wybranym miastem.

Ćwiczenie percepcji wzrokowej. Rozbudzanie zainteresowania ojczyzną.

 

2.Zabawa „Budujemy domy”. Dziecko gromadzi klocki na środku pokoju. Prosimy aby posegregowało klocki według koloru, wielkości a następnie kształtu. Możemy poprosić aby przeliczyło ilość klocków w danym kolorze i wspólnie z rodzicem zbudowało z nich dom.

 

3.Zabawa „Bieg do celu” Zawieszamy w różnych miejscach pokoju ilustracje przedstawiające charakterystyczne regiony Polski. Dziecko porusza się zgodnie z rytmem wystukiwanym przez rodzica. Kiedy usłyszy nazwę jakiegoś regionu (np. morze lub góry), ustawia się pod ilustracją, która go przedstawia. Poszerzanie wiedzy na temat Polski.

 

4.Wysłuchanie polskiego hymnu narodowego (Mazurka Dąbrowskiego). Zwrócenie uwagi na właściwą postawę podczas słuchania.

https://www.youtube.com/watch?v=ioUutRw9WeQ

 

5.Rozmowa porządkująca wiadomości dziecka na temat polskich barw narodowych. Dzielenie się doświadczeniami.

 

6.Wykonanie ozdoby patriotycznej zgodnie ze wzorem – KA, k. 25.

Wspólne sprzątanie po zakończonej pracy.

Prezentacja wykonanej przez dziecko pracy.

 

7.Zabawa „Parada majowa”

Dziecko maszeruje w rytm muzyki po pokoju ze swoją ozdobą patriotyczną, skręca się na boki, machając rękami raz w prawą, raz w lewą stronę. Rozróżnianie strony prawej i lewej.

 

 

WIERSZE PATRIOTYCZNE

 

 Wiersze Czesława Janczarskiego

 

"Barwy ojczyste"

 

Powiewa flaga,

gdy wiatr się zerwie.

A na tej fladze

biel jest i czerwień.

Czerwień to miłość,

biel - serce czyste.

Piękne są nasze

barwy ojczyste.

 

 

 

"Co to jest Polska?"

 

- Co to jest Polska?-

Spytał Jaś w przedszkolu.

Polska- to wieś i las,

i zboże w polu,

i szosa, którą pędzi

do miasta autobus,

i samolot, co leci

wysoko, na tobą.

Polska- to miasto,

strumień i rzeka,

i komin fabryczny,

co dymi z daleka,

a nawet obłoki,

gdy nad nami mkną.

Polska to jest także twój rodzinny dom.

A przedszkole?

Tak- i przedszkole,

i róża w ogrodzie

i książka na stole."Wszyscy kochamy naszą stolicę"
 

Wszyscy kochamy naszą stolicę
stare ulice, nowe ulice.
Most nad rzeką i fale Wisły
Statek na fali i piasek złocisty.
Szerokie place, parki zielone
i tramwajowy srebrzysty dzwonek
Stado gołębi, co chmurką białą
Nad ulicami szybuje śmiało
I każdy kamień, drewno i trawę
Wszyscy kochamy naszą Warszawę
Stolica Polski, piękna Warszawa
to nasza duma, to nasza chwała.

"Moje miasteczko"

Kocham moje miasteczko
położone nad rzeczką
Rzeczka w słońcu się mieni
a miasteczko w zieleni.

Znam tu wszystkich
każdego dorosłego i dziecko
I mnie też wszyscy znają
w moim małym miasteczku.

 

"Moja mała ojczyzna" Joanna Białobrzeska

Jest na mapie mała kropka,
ja tu mieszkam, tu mnie spotkasz.
Jakie ciekawie i wesoło
w moim świecie naokoło.

Na podwórku trzy kałuże,
położyły się przy murze,
trzepak bardzo dziś kaprysi -
duży dywan na nim wisi.

Słońce z cieniem gra tu w berka,
pan kominiarz z dachu zerka,
teraz chyba każdy przyzna,
że jest piękna ma Ojczyzna!

,,Twój dom" Wanda Chotomska

Jest w każdym naszym słowie,
a słowa są najprostsze -
chleb, mama, dom gościnny,
i Wisła, i Mazowsze.

I jest w czerwieni maków,
i w białych kwiatach wiśni,
w piosenkach wszystkich ptaków
i w każdej naszej myśli.

W mazurku chopinowskim,
i w czarnym węglu Śląska,
i tu, gdzie serce mówi,
że to jest właśnie Polska.

Nagle zobaczyła
Dom u brzegu Wisły.
- Tutaj będę właśnie mieszkać -
Powiedziała wszystkim.

- Będę was broniła
Tym wiślanym mieczem.
Niech w spokoju rybak łowi,
Piekarz chleby piecze.

I tak zamieszkała
Syrenka w Warszawie.
Wczoraj w parku ją widziałem, jak tańczyła z pawiem.


 

 

Przeczytaj: Drodzy Rodzice MOTYLKÓW ...
Język angielski

Język angielski

2020-04-27

Witam dzieci i rodziców

na kolejnych zajęciach języka angielskiego.

Dziś przygotowałam zestaw piosenek ruchowych  dla wszystkich, którzy lubią się poruszać, a jednocześnie  przećwiczymy reagowanie na polecenia wydawane  w języku angielskim.

 

Na początek znana wszystkim dzieciom piosenka :

STOP Follow Directions Song for Children, Kids and Toddlers | Patty Shukla

https://www.youtube.com/watch?v=bJnfhYCC-Bo

Wszystkie dzieci poruszają się gdy słyszą muzykę . Na komendę STOP zatrzymują się bez ruchu. Gdy usłyszą komendę GO zaczynają poruszać się ponownie. W piosence pojawiają się następujące komendy:

 

Stop, go (zatrzymaj się, idź)

Stop, run, (zatrzymaj się, biegnij)

Stop, crawl, (zatrzymaj się, pełzaj)

Stop, Dance, (zatrzymaj się, tańcz)

Stop wave your hands, (zatrzymaj się, machaj ręką)

 

This is a special song You have to put your ears on (to specjalna piosenka Musisz nadstawić uszu)

And listen for that magic word (I słuchaj tego magicznego słowa)

S.T.O.P says what you should do(S.T.O.P mówi, co powinieneś zrobić)

It’s something that you may have heard (To może być coś, co słyszałeś)

Teraz zapraszam do kolejnej piosenki :

Children Song Follow Me for kids and toddlers | Dance, Movement, Counting Songs | Patty Shukla

https://www.youtube.com/watch?v=Xq_UBtjmjb0

Spróbuj wykonać wszystkie polecenia razem z Patty i dziećmi

 

Follow Me, follow me Let’s do something crazy (chodź za mną, zróbmy coś zwariowanego)

Follow me, follow me Everybody start now, 1, 2, 3! ((chodź za mną,wszyscy zaczynamy 1,2,3)

First move forward, then move back 123(najpierw przejdź do przodu, a następnie do tyłu)

Forward 123 Back 8Xs

Follow Me, follow me Let’s do something crazy

Follow me, follow me Everybody start now, 1, 2, 3!

Now let’s add knee up, knee up. (teraz dodajmy kolana w górę)

123 Forward 123 Back Knee Up, Knee Up Knee Up, Knee Up (repeat)

Clap your hands and sing with me!

Follow Me, follow me Let’s do something crazy

Follow me, follow me Everybody start now, 1, 2, 3!

Now let’s add a Criss Cross(teraz dodajmy krzyżowanie nóg)

123 Forward 123 Back Knee Up, Knee Up Criss Cross (repeat)

Clap your hands and sing with me!

Follow Me, follow me Let’s do something crazy

Follow me, follow me Everybody start now, 1, 2, 3!

Now let’s add a Clap clap (teraz dodajmy klaskanie)

123 Forward 123 Back Knee Up, Knee Up Criss Cross Clap, clap. (repeat)

We did it! Follow Me, follow me We did something crazy (zrobiliśmy to)

Follow me, follow me Everybody SIT DOWN 1, 2, 3! (wszyscy siadamy)

 

Jeżeli jeszcze nie jesteście bardzo zmęczeni to wykonajcie polecenia z piosenki

Jump! Children's song by Patty Shukla

https://www.youtube.com/watch?v=kcQJDpj5TSY

 

Come on and Jump, (chodź i skacz)

Lay down and close your eyes, Dream of rainbows and butterflies (połóż się i zamknij oczy, śnij o tęczach i motylach)

Take a deep breath and sigh out loud “Ah”, Touch your head and turn around. (weź głęboki oddech i westchnij głośno „Ah”, dotknij głowy i obróć się.)

 

Na koniec trochę wyciszenia i znana piosenka.

Zapraszam wszystkie dzieci ich rodzeństwo oraz rodziców do wspólnej zabawy:

Shake and Move Children's song Body Parts | Patty Shukla

https://www.youtube.com/watch?v=I5RUzkySseE

 

Wiggle your fingers,blink your eyes (Poruszaj palcami, mrugaj oczami)

Wiggle your fingers, blink, blink, blink

Move your hands side to side (Poruszaj rękami z jednej strony w drugą)

Move your hands side to side

Shake your hands 1, 2, 3 (potrząśnij rękami)

Shake your hands, Shake with me

Shake, shake, shake, shake, shake, shake

Shake, shake, shake, shake, shake, shake

Touch your ears Touch your nose (dotknij uszu, dotknij nosa)

Touch your mouth And chin below (dotknij ust i podbródka)

Move your head all around (poruszaj głową dookoła)

Move your head all around

Shake your hands 1, 2, 3

Shake your hands, Shake with me

Shake, shake, …

Pat your knees pat, pat, pat (Poklepuj kolana )

Pat your knees pat, pat, pat

Move your shoulders up and down (Poruszaj ramionami w górę iw dół)

Move your shoulders up and down

Shake your hands 1, 2, 3

Shake your hands, Shake with me

Shake, …

Clap your hands, clap, clap, clap (klaśnij w dłonie)

Clap your hands, clap, clap, clap

Move your feet back and forth

Move your feet back and forth

Shake your hands 1, 2, 3

Shake your hands, Shake with me

Shake,.......

 

Have a lot of fun!!!

Życzę wszystkim miłej zabawy

 

Przeczytaj: Język angielski ...
Drodzy Rodzice Krasnoludków

Drodzy Rodzice Krasnoludków

2020-04-27

 

"KRASNOLUDKI" – GRUPA III

 

Drodzy Rodzice już niedługo maj, a razem z nim ważne polskie święta. Pierwszym z nich jest Święto Pracy, a drugim Święto Flagi Narodowej, a trzecim Święto KonstytucjiTrzeciego Maja. Jak więc uczyć 3, 4, 5- latki patriotyzmu, skoro zazwyczaj nie rozumieja jeszcze one znaczenia tego słowa i jest ono dla niech pojeciem abstrakcyjnym. Tak małe dzieci nie do końca mają świadomość nawet takich elementów jak państwo, kontynent, Ziemia. Wiedza ta przyjdzie z czasem, tak samo jak rozumienie pojęcia patriotyzm. Przede wszystkim uczmy dzieci miłości do Polski i w tym badźmy dla naszych dzieci najlepszym przykładem. Dziecko widzi naszą postawę podczas śpiewania hymnu, to czy szanujemy i wywieszamy flagę Polski. Zacznijmy od poznawania własnych domów, własnej miejscowości tzw "małej ojczyzny" i bliskich im krajobrazów i zabytków. Uczmy odpowiedniego zachowania w miejscach publiczno-kulturalnych, zaznajamiajmy z rodzinnym folklorem i tradycjami. Z bardziej poważnych rzeczy, uczmy dzieci polskich symboli narodowych: hymnu, godła, flagi. Mówmy o najważniejszych rzekach, miastach i ich zabytkach, oraz legendach związanych z naszym państwem.

Poniżej podaję Wam Przedszkolaki i waszym rodzicom kilka propozycji prezentacji, piosenek, prac plastycznych i zabaw, które w przyjemny sposób przybliżą tematykę patriotyczną.

Pozdrawiam serdecznie

Anna Łyszcz


Moje kochane Krasnoludki są w roku takie dni w których Wy macie swoje święto np. urodziny, imieniny. A teraz w miesiącu, który nazywa się maj swoje święta ma nasza ojczyzna – Polska. Są to Święto Pracy, Święto Flagi Narodowej, Święto KonstytucjiTrzeciego Maja. W tym tygodniu będziemy poznawać i przypominać sobie wszystko co wiecie o naszym kraju.
1. Słuchajcie i zobaczcie uważnie ten filmik:

https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A

https://www.youtube.com/watch?v=58IaxG-4S3M

"Katechizm polskiego dziecka" Władysław Bełza

— Kto ty jesteś?
— Polak mały.
— Jaki znak twój?
— Orzeł biały.
— Gdzie ty mieszkasz?
— Między swemi.
— W jakim kraju?
— W polskiej ziemi.
— Czym ta ziemia?
— Mą Ojczyzną.
— Czym zdobyta?
— Krwią i blizną.
— Czy ją kochasz?
— Kocham szczerze.
— A w co wierzysz?
— W Polskę wierzę.
— Coś ty dla niej?
— Wdzięczne dziecię.
— Coś jej winien?
— Oddać życie.

 

Rozmowa inspirowana wierszem, filmikiem i własnymi doświadczeniami dziecka.
−Jak nazywa się nasz kraj?
−Jak myślicie, co to znaczy kochać swój kraj?
−Jak możemy dbać o swój kraj?
−Każdy kraj ma swoje symbole: flagę, godło i hymn. Jak wyglądają flaga i godło Polski?

 

2. A oto prosty wiersz Czesława Janczarskiego utrwalający kolory i ich znaczenie na fladze Polski:

 

"Barwy ojczyste"

 

Powiewa flaga,

gdy wiatr się zerwie.

A na tej fladze

biel jest i czerwień.

Czerwień to miłość,

biel - serce czyste.

Piękne są nasze

barwy ojczyste.

 

Specjalną prezentację dla Przedszkolaków o Święcie Flagi przygotowało "Bliżej Przedszkola":

 

https://www.youtube.com/watch?v=AMi7DWaQsVk

3. Wysłuchanie hymnu narodowego:
https://www.youtube.com/watch?v=XkSjts5vf-s


Wyjaśnienie dziecku, dlaczego należy zachować powagę podczas słuchania hymnu. Podczas słuchania hymnu należy pokazać dziecku postawę: "Baczność!", a po hymnie: "Spocznij!". Jeżeli dziecko nie zna tytułu polskiego hymnu narodowego (Mazurek Dąbrowskiego), trzeba mu go podać. Zachęcanie dziecka do swobodnych wypowiedzi inspirowanych pytaniem: W jakich ważnych sytuacjach możemy usłyszeć hymn narodowy?

 

4. W poniższym linku znajdują się zadania do wydruku i wykonania dla dzieciaków z niewielką pomocą rodzica:

https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2019/04/PRZEDSZKOLANKOWY-BAZGROLNIK-PRZEDSZKOLAKA-cz%C4%99%C5%9B%C4%87-5.pdf

5. "Biało-czerwone"- zabawa dydaktyczna
Urządźmy polowanie na skarby. Nastawiamy minutnik na wybrany przez siebie czas, a dziecko ma za zadanie zgromadzić z otoczenia jak najwięcej przedmiotów w odcieniach bieli i czerwieni, a na końcu ułożyć z nich flagę Polski. Zamiast różnych przedmiotów, można pochować w pokoju właśnie małe flagi.

 

6. "Jedzie pociąg... po Polsce"- zabawa ruchowa z pokazywaniem.
Przedtem przydałoby się maluchy uświadomić odnośnie głównych rejonów naszego kraju ;) Włączamy piosenkę "Jedzie pociąg z daleka", a na pauzę ogłaszamy stacje: Wybrzeże, Pojezierze Niziny, Kotliny, Wyżyny, Góry. Zadaniem dziecka jest pokazywać co mogą w danym miejscu robić:

 • wybrzeże: leżymy plackiem i opalamy brzuchy
 • pojezierza: pływamy kajakiem
 • niziny: spacerujemy
 • wyżyny: podnosimy wysoko nogi
 • kotliny: czołgamy się
 • góry: wspinamy się na palce i wyciągamy ręce jak najwyżej umiemy

7. "Nasza flaga"-prace plastyczne
Najprostszy pomysł to namalowanie flagi na arkuszu brystolu farbami, lub rysowanie kredkami. Zamiast używania pędzelków można odcisnąć dłonie dzieci w czerwonej farbie, flagę wykleić papierem, bibułą, plasteliną, przyczepić do patyczka od szaszłyków lub innego patyczka.

 

8. "Ile orłów widzisz?"- zabawa matematyczna

Zadaniem dziecka jest policzenie orłów i przypięcie klamerki na odpowiedniej ilości palców.

Będziecie potrzebować::

 • wydrukowanych i wycietych kart:

https://drive.google.com/file/d/1nsOvlJfx0gkD1Zf3_xbFJHQAeDJHee_x/view

 • klamerka do bielizny

9. "MapaPolski"

Jestem pewna, że wszystkim Krasnoludkom podoba się piosenka "Jesteśmy Polką i Polakiem". A jeśli jeszcze jej nie znasz napewno szybko się jej nauczysz, bo to bardzo wesoła, a przy tym mądra piosenka. Możesz też poprosić Rodziców o mapę Polski i o to, aby pokazali Ci miasta wymienione w piosence: Zakopane, Kraków, Warszawę Toruń i Gdańsk.

https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM

 

10. "Flaga"- zabawa ruchowa
Do zabawy potrzebujecie:
•kartki czerwone i białe, bębenek do wystukiwania rytmu, lub nagranie piosenki "Jesteśmy Polką i Polakiem"
Przebieg zabawy:
Na dywanie rozkładamy kartki w kolorze białym i czerwonym ( tyle samo białych i czerwonych). Podczas wystukiwania rytmu lub słuchania piosenki dziecko porusza się po pokoju.Na przerwę muszi podnieść kartkę czerwoną i białą, a następnie ułożyćz nich plagę (biały pasek na górze, czerwonyna dole).

 

11. Ćwiczenia oddechowe „Wstążki biało-czerwone”.
Dzieci dmuchają na wstążki z krepiny w kolorze biało-czerwonym. Utrwalenie barw narodowych. Wzmacnianie przepony.

 

12. "Symbole Polski"- materiały do wydruku:

https://drive.google.com/file/d/0B1vPG2uXBGClbUxwaTVIelZod0k/view

 

13. Piosenka młodego patrioty:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=O8lbwWF7yXo&feature=emb_logo

 

14. A Ty za co kochasz Polskę:)?

https://www.youtube.com/watch?time_continue=49&v=rtPrKm0Rfx8&feature=emb_logo

 

Dziękuję  Wam za ciężką pracę:)

 

Przeczytaj: Drodzy Rodzice Krasnoludków ...
Drodzy Rodzice MISIÓW

Drodzy Rodzice MISIÓW

2020-04-27

TREŚCI DO REALIZACJI W DNIACH 27.04-01.05 GRUPA V ,,MISIE’’

                                                                               

TEMAT TYGODNIA  „ MOJA MIEJSCOWOŚĆ, MÓJ REGION ”.

Główne cele pracy to:

- rozwijanie mowy i myślenia,

-rozwijanie słownictwa związanego z omawianym tematem,

-rozwijanie umiejętności analizy i syntezy słuchowej,

- wskazywanie różnic między miastem a wsią,

- obserwowanie zmian, jakie zaszły w najbliższej okolicy,

- poznawanie nazw pobliskich ulic,

- zapoznanie z herbem swojej miejscowości,

- kształtowanie poczucia przynależności narodowej,

-rozpoznawanie i nazywanie poznanych liter,

- rozwijanie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 10,

- przedstawianie działań w zapisie,

- rozwijanie koordynacji ruchowo-wzrokowej,

- rozwijanie umiejętności wokalnych,

- rozwijanie sprawności manualnej,

- rozwijanie aktywności twórczej,

- rozwijanie sprawności fizycznej,

 

Umiejętności dziecka:

 

 • wypowiada się zdaniami rozwiniętymi,
 • zabawy z literą i głoską „ J ”
 • dzieli na sylaby i na głoski słowa: jajka, Jagoda;układa schematy i modele tych słów,
 •  rozpoznaje i nazywa poznane litery,
 • rysuje po śladach ,
 • dodaje i odejmuje w zakresie 10,
 •  układa i odczytuje działania dotyczące dodawania i odejmowania,
 • wymienia różnice między miastem a wsią,
 • dostrzega i nazywa zmiany, jakie zaszły w najbliższej okolicy,
 •  wie, że jest Polakiem,
 •  wymienia nazwy pobliskich ulic.
 • wykonuje pracę plastyczną,wydzierankę z kolorowego papieru,
 •  rozpoznaje herb swojej miejscowości,
 • działa twórczo,
 • aktywnie ćwiczy w zabawach ruchowych,
 • śpiewa piosenkę.

 

Propozycje zabaw i aktywności związanych z tematem:

 

PONIEDZIAŁEK

 1. Zaczynamy od zestawu ćwiczeń porannych.

 

- Ćwiczenia dużych grup mięśniowych Pobudka.

 

Dziecko leży na dywanie – śpi. Na uderzenie w dłonie czy bębenek powoli wstaje, prostuje się, przeciąga, przeciera oczy, maszeruje, aby rozprostować mięśnie; ale chce mu się jeszcze spać i na sygnał – dwa uderzenia w ręce czy bębenek – ponownie zasypia.

 

           - Ćwiczenia z elementem czworakowania Rozrzucone klocki.

 

Dziecko chodzi na czworakach pomiędzy rozłożonymi na dywanie klockami. Co pewien czas prostuje się i rozgląda, jak dużo klocków rozłożonych jest na dywanie.

 

- Ćwiczenia tułowia połączone z ćwiczeniem równowagi Zbieramy klocki.

 

 Dziecko spaceruje, trzymając np. książkę na wyciągniętej dłoni w taki sposób, aby nie spadła. Na uderzenie w bębenek czy klaśnięcie w dłonie, wykonuje skłon w przód (nogi proste w kolanach), podnosi klocek i kładzie go na książkę. Na zakończenie zabawy wrzuca klocki do wyznaczonego pojemnika.

 

 1. Oglądanie obrazków, widokówek, zdjęć, folderów przedstawiających miejscowość, w której mieszkamy.

 

Zdjęcia, obrazki, albumy itp., przedstawiające miejscowość, w której dziecko mieszka.

 

Dziecko rozpoznaje miejsca. Następnie z rodzicem prowadzi swobodne rozmowy na

temat miejsca, w którym mieszkają, adresu zamieszkania i adresu przedszkola. Dziecko dzieli nazwy miejscowości na sylaby, różnicując pierwsze i ostatnie głoski. Wypowiada nazwy miejscowości z różnym natężeniem głosu, intonacją i w różnym tempie. Dziecko układa zdania z nazwą miejscowości, w której mieszka.

 

 1. Zabawa Dwie ręce, dziesięć palców(według Krzysztofa Sąsiadka).

 

Ja dziesięć palców mam, ( pokazuje obie dłonie z rozłożonymi palcami),

na pianinie gram. (naśladuje grę na pianinie),

Ja dwie ręce mam, (pokazuje dłonie),

na bębenku gram. (uderza na przemian dłońmi o uda),

Ja dziesięć palców mam (pokazuje obie dłonie z rozłożonymi palcami),

i na trąbce gram. (naśladuje granie na trąbce),

Ja dwie ręce mam (pokazuje dłonie),

i zaklaszczę wam. (klaszcze).

 

 1. Słuchanie piosenki Najpiękniejsze miejsce świata (sł. i muz. Krystyna Gowik).

https://www.youtube.com/watch?v=31iMeePXKM8

 

1. Są na całym świecie miasteczek tysiące

i są też wioseczki jak z bajeczki.

Tutaj bloki różne, biurowce, wieżowce,

tam domki, łąki, pola, rzeczki.

Ref. A ja mieszkam właśnie tu, tutaj tulę się do snu.

Tutaj swoje mam radości i troski.

 

Każde drzewo tutaj znam, każdą drogę tu i tam.

To jest mój kawałek Polski.

Najpiękniejsze miejsce świata, w prawo, w lewo, w tył i w przód!

Taki to mój mały cud!

 

2. Słychać tu tramwaje i gwar na chodnikach.

Gdzieś indziej, jak gdaczą sobie kurki.

W jednym miejscu śmiechy, a w drugim muzyka,

a w trzecim cicho płyną chmurki.

 

Ref.: A ja mieszkam…

 

3. Ktoś pokochał morze lub dom nad jeziorem.

Ktoś góry, gdzie czystej wody zdroje.

Ktoś pokochał ciszę i gwiazdy wieczorem.

Ja także kocham miejsce swoje.

 

Ref.: A ja mieszkam…

 

- Rozmowa na temat piosenki.

 

- O jakim miejscu jest piosenka?

- Jakie ono jest?

- Co to znaczy, że mamy „swój kawałek Polski”?

-  Określanie nastroju i budowy piosenki.

 

 1.  Słuchanie wiersza Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby Małe miasteczko

 

W małym miasteczku nie ma wieżowców,

schodów ruchomych ni zoo,

lecz drzew tu więcej, kwiatów i ptaków,

które śpiewają wesoło.

 

Dokoła rynku stoi rząd domów

w siedmiu kolorach tęczy;

ruch jest nieduży, spokojnie, miło,

czasami pszczoła zabrzęczy.

 

            Czyste powietrze pachnie zielenią,

            na niebie świeci słoneczko,

            wszędzie jest blisko, ludzie się znają,

           dbają o swoje miasteczko.

 

- Rozmowa na temat wiersza.

 

- Jak wygląda małe miasteczko?

- Jakie są plusy mieszkania w małym miasteczku?

            - Wskazywanie różnic między miasteczkiem (wsią), a dużym miastem.

 

 1.  Zabawa ruchowa Spacer krętą uliczką.

 

Apaszka do zawiązania oczu.

 

Dziecko zawiązuje oczy rodzicowi, dziecko jest przewodnikiem, który

            prowadzi rodzica po uliczce utworzonej z dowolnych przedmiotów. Podaje określenia

kierunku, np.: prosto, w prawo, w lewo, a zadaniem przewodnika jest przeprowadzenie rodzica do końca uliczki. Następnie zmiana ról.

 

 1. Karta pracy, cz. 4, s. 20.

 

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/npoia-bbplus-kp-4.pdf

 

  Dzieci rysują szlaczki po śladach, a potem – samodzielnie.

             Następnie naklejają w ramce widokówki, zdjęcia albo rysują ważne miejsca ze   swojej miejscowości. Rysują po śladzie, bez odrywania kredki od kartki.

 

 1. Ćwiczenia twórcze Nowe ulice.

            Dziecko zamienia nazwy ulic (swojego osiedla lub miejscowości), na nazwy pochodzące od owoców (np. Cytrynowa, Bananowa) lub słodyczy (np. Czekoladowa, Herbatnikowa).

 

 1. Zabawy konstrukcyjne klockami.

 

Dziecko buduje różne domy z klocków. Następnie porównuje powstałe budowle, wykorzystuje następujące pojęcia: wysoki, niski, wyższy, niższy. Dziecko zachęca rodzica do kupna powstałego domu poprzez reklamę. Poszukuje jak największej liczby argumentów przekonujących klienta ( rodzica)  do zainteresowania się danym budynkiem.

 

WTOREK

 

 1. Zaczynamy od zestawu ćwiczeń porannych z kręglami lub butelkami.

 

- Zabawa orientacyjno-porządkowa Posłuszne kręgle.

 

Dziecko porusza się swobodnie, trzymając kręgle czy dwie butelki w ręce. Na uderzenie w ręce zatrzymuje się i manipuluje kręglami czy butelkami : podaje je sobie z jednej ręki do drugiej, z przodu, za plecami, pod kolanami; podrzuca i łapie.

 

-  Ćwiczenie mięśni brzucha Jak najdalej w przód.

 

Dziecko w siadzie prostym, kręgle czy butelki trzyma w obu rękach. Wykonują skłon tułowia w przód, sięgając rękami jak najdalej w kierunku stóp (kolana proste).

 

- Skręty Na prawo, na lewo.

Dziecko w siadzie skrzyżnym, trzyma kręgle czy butelki na głowie, przytrzymując je rękami, łokcie ma na zewnątrz. Wykonuje skręty tułowia w prawo i w lewo; co pewien czas wykonuje kilka rzutów i chwytów kręglami czy butelkami.

 

-  Ćwiczenie mięśni grzbietu Oglądamy kręgle.

 

Dziecko leży na brzuchu, trzyma kręgle czy butelki w obu rękach przed twarzą. Unosi głowę, prostuje ręce; ogląda kręgle, wytrzymuje przez chwilę. Potem powrót do leżenia – odpoczynek.

 

- Ćwiczenie mięśni brzucha Spotkanie.

 

Dziecko leży na plecach, trzyma kręgle czy butelki w obu rękach wyciągniętych za głową. Jednocześnie wznosi obie ręce i nogi – dążą do spotkania nóg z kręglami; potem powraca do pozycji wyjściowej.

 

- Ćwiczenie mięśni grzbietu i brzucha Z nóg do rąk.

 

Dziecko leży na plecach, kręgle trzyma pomiędzy stopami. Przekazują kręgle do rąk za głową i powraca do siadu. Ponownie wkłada kręgle pomiędzy stopy i od nowa wykonuje ćwiczenie.

 

- Bieg Postaw kręgle.

Dziecko biega z kręglami w różnych kierunkach. Podczas przerwy w grze stawia kręgiel czy butelkę  na podłodze tak, aby się nie przewrócił(a).

 

- Ćwiczenia przeciw płaskostopiu Sprytne stopy.

Dziecko w siadzie prostym podpartym, kręgiel czy butelkę ma pomiędzy stopami (pionowo). Krąży obunóż w prawo i w lewo. Wałkuje kręgle raz jedną, raz drugą stopą.

W siadzie podpartym – chwyta stopami kręgle i podnosi je do góry.

 

 1.  Rozmowa na temat miejsc w swojej miejscowości, które należy odwiedzić.

 

https://www.youtube.com/watch?v=RSJsHc5FzIU

 

Zdjęcia/widokówki przedstawiające charakterystyczne punkty w miejscowości dziecka.

 

Oglądanie miejsc w swojej miejscowości, określanie, co przedstawiają. Dziecko opowiada o innych miejscach, które zna, odwiedza z rodzicami.

Z czego znany jest nasz region?

-  Co jest najbardziej charakterystyczne w naszej miejscowości?

-  Co się dziecku najbardziej podoba?

 

- Karta pracy, cz. 4, s. 21.

 

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/npoia-bbplus-kp-4.pdf

 

Dzieci rysują po śladach. Określają, który rysunek kojarzy się z ich otoczeniem.

 

- Karta pracy, cz. 4, s. 22.

 

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/npoia-bbplus-kp-4.pdf

 

Kolorowanie ramki zdjęcia przypominającego miejscowość dziecka. Kolorowanie rysunku.

 

-  Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady. Litery i liczby, cz. 2, s 75.

 

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/oia-litery-liczby-cz-2/mobile/index.html#p=76

 

Liczenie, o ile kratek środki kwiatów są oddalone od linii. Rysowanie pod linią

kwiatów, których środki są oddalone o tyle samo kratek.

 

 1. Odkrywanie litery j, J., Odkrywanie litery j: małej i J wielkiej, drukowanej             i pisanej.

 

-  Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady  Litery i liczby, cz. 2, s. 52–55.

 

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/oia-litery-liczby-cz-2/mobile/index.html#p=54

 

-  Opisywanie, co przedstawia obrazek.

 

-  Określanie pierwszych głosek w słowie jajkai nazwach rysunków.

 

-  Rysowanie po śladach rysunków.

 

-  Kolorowanie wybranych rysunków.

 

-  Zaznaczanie liter j, J w wyrazach.

 

- Wyodrębnianie wyrazu podstawowego –jajka.

 

- Analiza i synteza słuchowa słowa jajka. Dziecko dzieli słowo jajka na sylaby i na

głoski. Liczy sylaby i głoski w słowie jajka.

 

- Wymienia inne słowa, w których głoskajjest na początku (jagody, jogurt, jodła…),

i na końcu (kij, maj, tramwaj…) oraz w środku (bajka, fajka, lejek…).

 

-  Budowanie schematu słowa jajka.

 

- Dziecko układa tyle kartoników, ile sylab słyszy w słowie jajka. Rozsuwa kartoniki, wymawiając głośno sylaby. Następnie układa tyle kartoników, z ilu głosek składa

się słowo; wymawiają głośno głoski, dotykając kartoników.

 

- Budowanie schematu słowa Jagoda. Dziecko dzieli słowoJagodana sylaby, a potem na głoski. Układa z kartoników schemat imienia.

 

-  Budowanie modeli słów: jajka, Jagoda- czerwone kartoniki i niebieskie kartoniki

 

            - Dziecko głośno dzieli słowa: jajka, Jagodana głoski.

 

            - Wymawia głoskę j: długo: jjjyyyy…krótko: j, j, j, j

 

- Głoskajjest spółgłoską i oznaczamy ją na niebiesko. Pod schematami słów dziecko zaznacza miejsca głoski j niebieskimi kartonikami. Czerwonymi kartonikami zaznacza miejsca samogłosek w słowach: jajka, Jagoda.

 

- Porównuje liczbę samogłosek i spółgłosek w słowach: jajka, Jagoda.

 

- Dziecko przypomina, kiedy używamy wielkiej litery.

 

-  Nazywanie zdjęć.

 

-  Dzielenie nazw zdjęć na głoski.

 

-  Zaznaczanie na niebiesko liter j, J w wyrazach.

 

- Czytanie sylab, wyrazów i tekstu.

 

- Rozwiązywanie krzyżówki.

 

- Czytanie nazw ptaków. Kolorowanie wyrazów nazw ptaków znanych dzieciom.

 

- Czytanie wyrazów powstałych z połączenia sylab.

 

- Wodzenie palcem po literze j – małej i wielkiej, pisanej. Pisanie liter j, J po śladach,

a potem – samodzielnie.

ŚRODA

 1. Zaczynamy od zabaw z rodzicem

 

- Zabawa rozwijająca świadomość własnego ciała oraz przekładanie wrażeń dotykowych na

ruch  – Zabawy z plecami.

 

Nagranie wolnej muzyki.

 

- Powitanie– dziecko siedzi z zamkniętymi oczami, pochylone do przodu, rodzic głaszcze

dziecko po plecach i budzi.

 

- Polecenia– dziecko porusza się swobodnie. Na komendę rodzica kładzie się: na plecach, na brzuchu, na boku; opiera na łokciach.

 

- Zabawy w parach– dziecko i rodzic siadają na podłodze. W rytm wolnej muzyki rodzic głaszcze, opukuje, masuje plecy dziecka. Po kilku chwilach następuje zmiana.

 

- Zwierzęta wędrują po plecach–  dziecko, za pomocą dłoni, pokazuje na plecach rodzica typowe ruchy różnych zwierząt; rodzic musi zgadnąć, jakie zwierzę spaceruje po jej plecach. Po kilku chwilach następuje zmiana.

 

- Odtwarzajmy rysunki– dziecko rysuje na plecach rodzica różne, proste formy, np.: linię prostą, koło, jakiś zygzak, trójkąt, spiralę, a rodzic próbuje odtworzyć te rysunki krokami na podłodze. Potem następuje zamiana ról.

 

 1. Karta pracy, cz. 4, s. 23.

 

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/npoia-bbplus-kp-4.pdf

 

Dzieci czytają z rodzicem (lub samodzielnie) nazwy miejscowości. Następnie rysują znak + pod napisami miasto lub wioska, jeżeli dane zdjęcie przedstawia elementy miasta lub wsi. Dzieci kolorują rysunki.

 

 1. Zabawa Domino ruchowe.

Dziecko pokazuje dowolny ruch, np. klaśnięcie w dłonie. Rodzic, siedzący obok, powtarza ruch i dodaje własny. W ten sposób każdy powtarza gesty, ruchy swojego poprzednika i uzupełnia je własnym.

 

 1. Herb naszej miejscowości – wydzieranka z papieru kolorowego.

 

- Oglądanie herbu miejscowości, z której pochodzą dzieci. Wyjaśnianie znaczenia herbu.

Zwrócenie uwagi dziecka, z jakich elementów składa się herb, wyjaśnia, co one oznaczają.

 

- Zabawa Który z kolei?

 

Herby różnych miast, w tym herb miejscowości, w której mieszkają dzieci.

Układamy w szeregu herby różnych miast, pośród nich jest herb miejscowości, w której

mieszka dziecko. Zadaniem  jest udzielenie odpowiedzi na pytanie: Który z kolei jest herb

naszej miejscowości? Za każdym razem rodzic układa w inny sposób szereg z herbów.

 

- Ćwiczenie spostrzegawczości Odszukaj symbole.

 

Herby różnych miast, w tym herb miejscowości, w której mieszkają dzieci, rysunki elementów z tych herbów.

 

Układamy przed dzieckiem rysunki elementów pochodzących z różnych herbów. Zadaniem

dziecka jest rozpoznanie i wskazanie herbu, z którego pochodzą symbole na rysunkach.

 

- Wykonanie pracy plastycznej – karta pracy, cz. 4, s. 24.

 

Potrzebne będą: papier kolorowy, klej, kredki.

 

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/npoia-bbplus-kp-4.pdf

 

- Oglądanie herbów różnych miast. Rysowanie herbu miejscowości dzieci albo jego wymyślenie.

- Samodzielne działanie dziecka: rysowanie wnętrza herbu, wydzieranie z papieru w odpowiednich kolorach małych kawałeczków, naklejanie ich na konturach herbu.

- Rysowanie po śladzie drogi Ady i taty do domu.

CZWARTEK

 

 1. Wykonanie koperty z adresem.

 

 Rysunek rozłożonej koperty, klej, nożyczki.

 

Dzieci wycinają rysunek rozłożonej koperty; zaginają go wzdłuż przerywanych linii i sklejają

w odpowiednich miejscach. Zapisywanie przez dziecko z pomocą rodzica na kopercie adresu zamieszkania podanego przez dziecko.

.

 1.   Karta pracy, cz. 4, s. 25.

 

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/npoia-bbplus-kp-4.pdf

 

Rysowanie po liniach od obrazków dzieci do zdjęć miejscowości, w których mieszkają. Rysowanie po śladzie drogi babci i dziadka do domu.

 

3.Czytanie wiersza Bożeny Formy Droga do przedszkola.

 

 

Codziennie wczesnym rankiem

zawsze drogą tą samą

do przedszkola maszeruję

razem z moją mamą.

 

Mijam skrzyżowanie

sklepy, park i szkołę

potem kilka domów

i widzę przedszkole.

 

 

Chociaż jestem mały

to swój adres znam.

Do domu potrafię

drogę wskazać sam.

 

 1. Wykonanie albumu swojej miejscowości.

 

- Rozwiązywanie zagadek o wybranych punktach charakterystycznych dla danej miejscowości.

Obrazek/widokówka przedstawiająca charakterystyczne punkty dla danej miejscowości.

Rodzic opisuje wybrane miejsce, zabytek, a dziecko odgadują co to jest, i odszukują pasujący obrazek, widokówkę.

- Wykonania albumu reklamującego miejscowość, w której mieszka dziecko i zachęcenie do jej odwiedzenia. Tytuł albumu Moja miejscowość.

 

-  Karta pracy, cz. 4, s. 26.

 

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/npoia-bbplus-kp-4.pdf

 

Określanie, co przedstawiają zdjęcia. Odszukanie w naklejkach zdjęć podobnych krajobrazów i naklejenie ich obok odpowiednich zdjęć. Rysowanie takiego samego rysunku po prawej stronie, jaki jest po lewej stronie. Określanie, co znajduje się w rogach rysunków.

 

-  Ozdabianie wydrukowanej nazwy swojej miejscowości.

nazwa miejscowości, kredki.

 

Dzieci ozdabiają nazwę według własnego pomysłu.

 

 

PIĄTEK

 

 1. Zabawa ruchowa – Ziemia, woda, powietrze.

 

Dziecko:

 

- Na hasło: Ziemia– dotyka dłońmi podłogi, jednocześnie przykucając.

- Na hasło: Woda– chwyta się dłońmi za kolana.

- Na hasło: Powietrze– wskazuje przestrzeń nad głową.

Podajemy hasła w różnej kolejności.

 

 1. Karta pracy, cz. 4, s. 27.

 

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/npoia-bbplus-kp-4.pdf

 

Rysowanie szlaczków po śladach, a potem – samodzielnie. Rysowanie po śladach spirali –

dużych i małych.

 

 1. Zabawa Dokończ zdania., rodzic czyta, a dzieci kończą zdanie:

 

Miejscowość, w której mieszkam, to…

Mieszkam… przy ulicy…

Lubię swoją miejscowość, bo…

Moje przedszkole znajduje się w… przy ulicy…

 

 1.  Nauka wiersza Ewy Stadtmüller Kim jesteś?

 

 Słuchanie wiersza.

 

Czy wiesz, kim jesteś?

− To oczywiste!

Co ci jest bliskie?

− Znaki ojczyste.

Ojczyste barwy

− biało – czerwone.

Ojczyste godło

− orzeł w koronie.

Ojczyste w hymnie

− mazurka dźwięki,

no i stolica

− miasto syrenki.

I jeszcze Wisła

co sobie płynie:

raz na wyżynie,

raz na równinie,

i mija miasta

prześliczne takie…

− Już wiesz, kim jesteś?

− Jestem Polakiem.

 

- Rozmowa na temat wiersza.

 

- Co jest bliskie osobie z wiersza?

- Jakie znaki ojczyste?

- Co jest jeszcze bliskie?

- Kim jest osoba z wiersza? A wy, kim jesteście?

 

Piosenka „ Jestem Polakiem”

 

https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM

 

5.  Wskazywanie wśród obrazków różnych flag – flagi Polski.

 

Obrazki flag różnych państw.

Rozkładamy, pokazujemy  obrazki flag różnych państw, w tym flagę Polski. Dzieci wskazują flagę Polski, omawiają jej wygląd.

 

Karta pracy, cz. 4, s. 28.

 

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/npoia-bbplus-kp-4.pdf

 

Czytanie całościowe zdania To mapa Polski. Czytanie samodzielne napisów odszukanych w naklejkach: Wisła, stolica, Bałtyk, Tatry. Naklejanie ich w odpowiednich miejscach na mapie.

- Co to jest Bałtyk?

- Gdzie się znajduje?

- Jak nazywa się stolica Polski?

Oglądanie godła. Kolorowanie rysunku godła według wzoru.

Kolorowanie flag, żeby wyglądały jak flaga Polski.

 

6.Zabawa ruchowa rozwijająca szybką reakcję na sygnał – Polska.

 

Dziecko maszeruje w różnych kierunkach podczas wypowiadania przez rodzica dowolnych

słów. Kiedy usłyszą słowo Polska, muszą jak najszybciej usiąść.

 

7.Słuchanie opowiadania Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby Dzień Flagi.

Książka (s. 70–71)

 

W przedszkolu gruchnęła wieść, że zbliża się Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i wszystkie przedszkolaki będą malować chorągiewki.

– A po co? – spytała Lenka.

– Na jaki kolor? – chciał wiedzieć Alan.

– Na czerwony – powiedział Szymek.

– Nie. Na biały – sprostowała Ada.

– A po co? – ponownie spytała Lenka.

– Będziemy z nimi maszerować. Flagi byłyby dla was za ciężkie – wyjaśniła pani.

– Tylko wojsko maszeruje. My nie jesteśmy wojskiem – zauważył Alan.

– Ale jesteśmy Polakami, a to dzień poświęcony naszej polskiej fladze. Z tej okazji możemy

nawet maszerować – powiedziała z uśmiechem pani. – Drugiego maja przemaszerujemy przez całe osiedle.

– Dostaniemy prezenty? – zapytał Hubert.

– To Dzień Flagi, a nie Dzień Dziecka – zauważył Szymek.

Hubert się naburmuszył. Jednak musiał przyznać, że Szymek ma rację. Jeśli już wręczać

prezenty, to polskiej fladze, a nie przedszkolakom, którzy z pewnością nie są ani flagami, ani

chorągiewkami.

Wszyscy lubią malować, więc chwilę później Ada, jej koleżanki i koledzy z zapałem przystąpili do pracy. Jednak malowanie chorągiewek nie było wcale proste. Wymagało szczególnej uwagi. Ci, którzy się zagapili i zamalowali na czerwono więcej niż połowę chorągiewki, musieli malować od nowa. Bo przecież chorągiewka w polskich barwach powinna być tylko w połowie czerwona. Ada też nie od razu była zadowolona ze swojej pracy.

– Dobrze, że na chorągiewkach nie trzeba malować komarów. Komary są strasznie trudne

do wykonania – pocieszyła ją Lenka.

– Muchy też – dodała Ada. I poczuła ulgę, że nie musi malować ani mrówek, ani much, tylko

czerwony pas na białej chorągiewce.

W Dniu Flagi przedszkolaki z przedszkola Ady wzięły udział w radosnym marszu po osiedlu.

Każde dziecko niosło dumnie własnoręcznie wykonaną biało-czerwoną chorągiewkę.

Dzieci machały nimi, aż furczało. Ada widziała las rąk przed sobą i czuła, że wszyscy, ona także, robią coś bardzo ważnego. Żałowała, że nie widzą jej rodzice i Olek, i babcia z dziadkiem. Przechodnie z podziwem patrzyli na maszerujących.

– O, widzę, że mali Polacy też świętują – pochwaliła ich jakaś pani w sukience w paski.

Ada czuła dumę, że mieszka w Polsce, że maszeruje z biało-czerwoną chorągiewką i że jest

Polką – może trochę małą, ale co tam: przecież kiedyś urośnie.

– Będę wtedy maszerowała z dużą flagą, żeby było ją widać aż z kosmosu – powiedziała.

– Nasze chorągiewki też widać – zapewniła ją Lenka.

Ada i Lena podniosły swoje chorągiewki jeszcze wyżej i pomachały kosmonautom  i kosmitom.

Niech wiedzą, że polska flaga świętuje, a z nią świętują mali Polacy.

 

Rozmowa  z dzieckiem na temat opowiadania.

 

- Po co przedszkolaki malowały flagi?

- Jak czuła się Ada, maszerując 2 maja z kolegami i koleżankami i machając chorągiewką?

- Z czego była dumna?

 

Święto Flagi Polski- prezentacja

 

https://www.youtube.com/watch?v=AMi7DWaQsVk

.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto obchodzone 2 maja, wprowadzone

na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku, by propagować wiedzę o Polskiej tożsamości oraz

symbolach narodowych. Flaga składa się z dwóch poziomych pasów: białego i czerwonego.

Pierwszy symbolizuje czystość i niepokalanie, drugi – odwagę i waleczność. Oficjalnie

flaga została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, w rok po uzyskaniu przez Polskę

niepodległości.

 

8.  Wykonanie chorągiewki z kolorowego papieru.

 

Dla wykonania chorągiewki: paski papieru – białego i czerwonego, klej, patyczek

 

Dziecko skleja paski papieru, dokleja patyczek.

 

Pozdrawiam serdecznie Edyta Kosik

 

Drodzy Rodzice

Nadal pozostajemy na etapie edukacji zdalnej, w związku z tym prezentuję zestaw stron edukacyjnych do wykorzystania podczas nauki czytania i pisania oraz prezentujących ciekawe prace plastyczne.

 

www.domowyprzedszkolak.pl

https://www.mama-bloguje.com/nauka-pisania-literek-szablony-cz1/

http://bystredziecko.pl/

https://www.okiemmamy.pl/

https://miastodzieci.pl/

https://www.kolorowe-obrazki.pl/

https://mojedziecikreatywnie.pl/

https://www.e-kolorowanki.eu/kolorowanki-edukacyjne/

https://www.przedszkola.edu.pl/kolorowanki/

https://szaloneliczby.pl/przedszkole/

https://www.mamawdomu.pl/2020/03/zostanwdomu.html

http://www.kreatywniewdomu.pl/

https://panimonia.pl/

https://www.bajkidoczytania.pl/materialy-edukacyjne-dla-dzieci-do-wydruku

https://eduzabawy.com/nauka-pisania-do-drukowania/

 

Zachęcam do dzielenia się z nami wspólnymi zabawami z dziećmi i wysyłania zdjęć na adres e-mail reniapoz@o2.pl. Zdjęcia zostaną zamieszczone na stronie internetowej naszego przedszkola w galerii ,, Zabawy naszych przedszkolaków w domu’’

 

                                                                                                              Miłej zabawy

                                                                                                      Świniarska Katarzyna

 

 

Przeczytaj: Drodzy Rodzice MISIÓW ...
Drodzy Rodzice Biedronek

Drodzy Rodzice Biedronek

2020-04-27

Serdecznie witam Biedroneczki i Rodziców w kolejnym tygodniu zdalnego nauczania. Tematem tego tygodnia jest: Moja miejscowość – mój region.

1. Moja miejscowość- mój region

 • rozbudzanie zainteresowania najbliższą okolicą, poznawanie symboli miejscowości (lub gminy), w której mieszka dziecko,
 • utrwalanie nazw i wizerunku figur geometrycznych
 • rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat,
 • utrwalanie zwrotów grzecznościowych: proszę, dziękuję, przepraszam
 • poznawanie czterech żywiołów

1. Słuchanie opowiadania A. Widzowskiej Łazienki.

 

Olek bardzo lubi chodzić do przedszkola. Najbardziej cieszy go zabawa w ogródku oraz wycieczki. Jed­nak, kiedy pani wspomniała, że planuje wyjście do Łazienek, Olek posmutniał.

Do łazienek? Mnie się wcale nie chce siusiu…

Łazienki Królewskie to znany warszawski park położony wokół pięknego pałacu – wyjaśniła pani.

A ja już tam byłem… – jęknął Maciuś.

Pogoda była słoneczna, a park okazał się pełen niespodzianek. Dzieci odwiedziły Amfiteatr, gdzie w daw­nych czasach odbywały się przedstawienia dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pani powie­działa, że wciąż można tu podziwiać sztuki teatralne i koncerty.

Ten król miał na imię tak jak ja – ucieszył się Staś. – Ciekawe, czy lubił frytki…

Wtedy nie znano frytek – wyjaśniła pani.

W południowej części Łazienek znajdowała się wielka misa, a nad nią rzeźba lwa wypluwającego wodę.

Zobaczcie, jakie źródełko! – pisnęła Zosia. – Możemy umyć ręce?

Oczywiście.

A ten lew gryzie?

Nie, to tylko fontanna w kształcie lwiej głowy – uspokoiła ją pani.

Ja już tu byłem – jęknął po raz drugi, Maciuś.

Ale marudzisz – zdenerwował się Olek.

W stawie pływały ogromne pomarańczowe karpie. Podczas, gdy pani pokazywała dzieciom sikorki, Zuzia z Kubą postanowili nakarmić karpie resztkami bułki, którą Zuzia zabrała na wycieczkę. Gdy tylko pani to zauważyła, powiedziała dzieciom, że w każdym parku obowiązuje regulamin. W Łazienkach Królewskich zgodnie z regulaminem nie wolno karmić zwierząt i rozsypywać im pokarmu. Nie wolno także dotykać zwierząt w szczególności wiewiórek i pawi.

Ja już tu byłem – znów odezwał się Maciuś.

Nawet wiewiórki nie wywołały uśmiechu na jego buzi.

Jednak przy wyjściu z parku, Maciuś zaskoczył wszystkich.

Tutaj nie byłem! Co to za pan pod żelaznym drzewem? – zapytał, wyraźnie ożywiony.

To jest pomnik Fryderyka Chopina, polskiego kompozytora i pianisty. A drzewo, pod którym siedzi, to wierzba, symbol Polski.

Maciuś po raz pierwszy uśmiechnął się od ucha do ucha i powiedział:

Też bym chciał taki pomnik w mojej łazience…

Kolejnym punktem wycieczki była stadnina koni znajdująca się nieopodal Warszawy.

Konie! – zawołał nagle rozradowany Olek.

Rzeczywiście, za ogrodzeniem spokojnie pasły się konie: brązowe, czarne, nakrapiane i nawet jeden biały. Dzieci mogły je pogłaskać po mięciutkich chrapkach. Były tam nawet dwa kucyki z warkoczykami zaple­cionymi na grzywach.

Może zamiast psa rodzice zgodzą się na konia? – pomyślał Olek. – Tylko gdzie on by mieszkał? Muszę to jeszcze przemyśleć.

 1. Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania.

 

Rodzic zadaje pytania:

 1. Dokąd dzieci wybrały się na wycieczkę?
 2. Co znajdowało się w parku w Łazienkach Królewskich?
 3. Jaki kształt miała fontanna, którą zobaczyły dzieci w parku?
 4. Jakie zwierzęta dzieci wydziały w parku?
 5. Jak się nazywa słynny polski muzyk, którego pomnik znajduje się w warszawskich Łazienkach?
 6. Gdzie dzieci udały się po zwiedzeniu Łazienek?

 

2. Słuchanie utworu F. Chopina Mazurek As- dur zachęćmy dzieci, aby wygodnie położyły się na dywanie, zamknęły oczy i wysłuchały utworu F. Cho­pina, a następnie opowiedziały, z czym kojarzy im się ten utwór.

W celu odtworzenia utworu F. Chopina N. może skorzystać ze strony internetowej:

https://www.youtube.com/watch?v=W0OowVbY6aE

 

3. Burza mózgów: Najważniejsze miejsca w mojej okolicy.

Arkusz brystolu formatu A3, kolorowe flamastry.

Porozmawiajmy z dziećmi na temat: Jakie są najważniejsze miejsca w naszej okolicy? Rodziczapisuje odpowie­dzi i robi symboliczne rysunki, tworząc prostą mapę okolicy.

 

4. Zachęcam do słuchania naszych pieśni regionalnych zespołu „Rokiczanka”

 

https://www.youtube.com/watch?v=IsUxZC9dUgo „Lipka”

 

https://www.youtube.com/watch?v=hp4endJMu1E „W moim ogródeczku”

 

5. Pamiętajmy aby dzieci używały zwrotów grzecznościowych: proszę, dziękuję , przepraszam. Przypominajmy dzieciom kiedy się je stosuje. Poniżej prezentuję link do piosenki o magicznych słowach:

 

https://www.youtube.com/watch?v=kwLEwyI-JzM

 

6. Co powinniśmy powiedzieć? Rodzic czyta scenkę sytuacyjną, dziecko zaś ma za zadanie określić jakiego słowa należy użyć w danej sytuacji: proszę, dziękuję czy przepraszam

 

 • W przedszkolu Kasia pociągnęła Oliwkę za sweterek i przypadkiem urwała jej guziczek. Co powinna powiedzieć Kasia?
 • Olek poczęstował Kubusia cukierkiem. Co powinien powiedzieć Kubuś?
 • Asia popchnęła Bartka na placu zabaw, Bartek przewrócił się i potłukł kolano. Co powinna powiedzieć Asia?
 • Krysia dostała piękny prezent urodzinowy od babci. Co powinna powiedzieć Krysia gdy dostała prezent?
 • Kaja nie może dosięgnąć do szklanki z sokiem, która stoi wysoko na stole. Co powinna powiedzieć Kaja do brata, który jest z dziewczynką w kuchni?
 • Tata zreperował samochodzik Karolkowi. Co powinien powiedzieć Karolek tacie?
 • Madzia ma ochotę zjeść pomarańczę, ale nie umie jej obrać. Co powinna powiedzieć mamusi, chcąc żeby mama obrała pomarańczę.
 • Adaś wziął samochodzik z półki Bartka bez pytania. Gdy Bartek to zobaczył to był smutny. Co powinien powiedzieć Adaś?
 • Amelka dała mamie prezent na imieniny. Co powinna powiedzieć Amelka wręczając kwiatek?

 

7. Zabawa popularna Maszerują dzieci drogą.

 

Maszerują dzieci drogą, maszerują w miejscu,

raz, dwa, trzy! wyklaskują rytmicznie,

Lewą nogą, prawą nogą, wystawiają do boku lewą nogę i prawą nogę,

raz, dwa, trzy! wyklaskują rytmicznie,

A nad drogą słonko świeci wznoszą obie ręce wysoko w górę,

i uśmiecha się do dzieci, obracają się wokół własnej osi,

raz, dwa, raz, dwa, trzy! wyklaskują rytmicznie

 

8. Zabawa plastyczna Dorysuj brakujące elementy.

Rysunek domu: prostokątny kształt domu, trójkątny dach, po bokach dwa okna z brakującymi ele­mentami.

Dzieci kończą rysować zgodnie z poleceniami rodzica

 

Pomiędzy oknami dorysujcie drzwi.

Na dachu dorysujcie komin.

Przed domem narysujcie chodnik.

Obok domu dorysujcie garaż.

Nad domem – słońce.

Za domem rośnie las.

 

9. Zabawa dydaktyczna Od najmniejszego do największego.

Trzy sylwety papierowych domów (różnej wielkości)- wystarczy narysować na kartce i wyciąć.

Dziecko wskazuje:

- najmniejszy dom,

- największy dom.

Następnie dzieci układają domki rosnąco (od najmniejszego do największego), a następnie malejąco (od naj­większego do najmniejszego) i przyklejają je na kartce. Głośno nazywają domki: duży, średni, mały.

 

10. Rodzic prezentuje wiersz i pyta dzieci: Czym różnią się domy na wsi i w mieście? Powtarza wiersz, a dzieci – fragment tekstu: Da, do, du, da, do, da, w pięknym domu mieszkam ja!

Ile bloków stoi w mieście!

Jedne duże, inne małe.

Ten jest żółty, tamten szary,

a te obok – całkiem białe.

Mkną ulicą samochody;

wszędzie pełno zakamarków.

By odpocząć od hałasu,

zawsze można iść do parku.

Da, do, du, da, do, da,

w pięknym domu mieszkam ja!

 

Na wsi domów jest niewiele;

spokój zwykle tam panuje.

Za dnia słychać śpiew skowronka,

nocą sowa pohukuje.

Czasem piesek przerwie ciszę,

kiedy biega po ogrodzie.

Kogut pieje, krowa muczy,

kaczka kwacze gdzieś na wodzie.

Da, do, du, da, do, da,

w pięknym domu mieszkam ja!

Czy to miasto, czy też wioska,

wielkie bloki, małe domy,

najważniejsze, by prócz domu

mieć rodzinę i znajomych!

Da, do, du, da, do, da,

w pięknym domu mieszkam ja!

 

11. Prezentacja herbu miasta Lubartów:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Herb_Lubartowa

Namalujcie flagę miasta Lubartów: kartkę z bloku technicznego lub rysunkowego przedzielcie poziomo na pół. Górną część malujemy na czerwono, dolną na niebiesko. Malujemy farbami.

12. Grafomotoryka:

https://mamotoja.pl/szlaczki-do-druku,nauka-pisania-artykul,16484,r1p1.html#1

 

13. Zestaw zabaw na rozluźnienie:

 • Celne oczko- dziecko ustawione w pewnej odległości (najpierw bliżej, potem dalej), rzuca woreczkiem/gazetowymi kulkami/zwiniętymi skarpetkami do miski, obręczy. Cel: ćwiczenie celności
 • Kolory- rozkładamy na podłodze kartki wielkości strony z zeszytu w kolorach czerwonym, zielonym i żółtym ( po ok. 6 każdego koloru). Rodzic mówi nazwę zwierzęcia, owocu, warzywa, przedmiotu w wymienionych kolorach a dziecko przeskakuje na odpowiedni kolor kartki, np. słońce, ogórek, truskawka, jabłko, banan, pomidor itp.
 • Podchody- zabawa w ogrodzie lub w domu. Rodzic chowa na terenie ogrodu/domu 3 koperty z zadaniami np. zrób 3 przysiady, wskaż 2 okrągłe rzeczy w pobliżu, przytul mnie najmocniej jak umiesz. Można nakierować dziecko, w którym ma iść kierunku. Gdy dziecko znajdzie kopertę i wykona zadanie możemy nagrodzić dziecko brawami lub małą niespodzianką w kopercie (cukierek).
 • Zawody zwierząt- rodzic rysuje na 3 kartkach sposób poruszania się ślimaka-linia prosta; ptaka- linia falista; żabki- linia złożona z łuków. Dziecko za pomocą tasiemki, wstążki, szalika układa wskazany przez rodzica wzór.
 • Boogie woogie- zabawa taneczna przy muzyce

https://www.youtube.com/watch?v=sXqaZUp2N-w

Pozdrawiam i ściskam gorąco Paulina Sieńczak

 

 

 

 

 

Przeczytaj: Drodzy Rodzice Biedronek ...